Wspólny koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie i Neubrandenburger Philharmonie

AKTUELLES | 21-10-2015
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie udała się dziś do Neubrandenburga, na wspólną próbę z Neubrandenburger Philharmonie w pięknym, gotyckim Konzertkirche Neubrandenburg. Wspólny projekt z Neubrandenburger Philharmonie to kontynuacja współpracy polsko - niemieckiej na polu artystycznym, w którą wpisało się też ubiegłoroczne ponadgraniczne wykonanie War Requiem Benjamina Brittena. W najbliższy piątek obie orkiestry wystąpią w złotej sali szczecińskiej Filharmonii, w sobotę zaś - w Neubrandenburgu.
Filharmonia w Neubrandenburgu od kilku lat prowadzi projekt „Muzyka nocą”. W tym roku w sobotni wieczór pod dyrekcją Stefana Malzewa połączone orkiestry wykonają Symfonię nr 7 C-dur op. 60 Dymitra Szostakowicza – Leningradzką. Program zostanie wzbogacony o Małą suitę Witolda Lutosławskiego, pod dyrekcją pierwszej Dyrygent szczecińskiej Orkiestry Symfonicznej - Ewy Strusińskiej.

"Symfonia powstawała u progu wojny Związku Radzieckiego z Niemcami, została zaś ukończona niebawem po jej rozpoczęciu, podczas oblężenia Leningradu. Kompozytor marzył, by była wykonana we wszystkich krajach walczących z faszyzmem jako symbol braterstwa w walce i kulturze oraz jedności w zmaganiach o nowy, lepszy świat.

„Premiera stała się nie tylko tryumfem Szostakowicza, lecz także wielkim wydarzeniem politycznym. Od samego początku »Symfonię leningradzką« uznano powszechnie za symbol zwycięstwa, a jej optymistyczny wydźwięk napełniał wiarą serca słuchaczy” (Krzysztof Meyer). Niebawem udało się spełnić marzenie kompozytora, by dzieło zabrzmiało właśnie w oblężonym Leningradzie, podczas kolejnego ataku wojsk hitlerowskich (ów koncert odbył się 9 sierpnia 1942).
Chyba żadna symfonia żadnego kompozytora naszego stulecia nie wywołała podobnej fali zainteresowania i entuzjazmu. Szostakowicza okrzyknięto geniuszem, Beethovenem XX wieku, postawiono na pierwszym miejscu wśród żyjących kompozytorów." (Piotr Urbański)

Konzertkirche Neubrandenburg, znany też jako Marienkirche (Kościół Mariacki) był głównym kościołem parafialnym miasta Neubrandenburg w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W 2001 roku został zdesakralizowany, a jego funkcja zmieniona na koncertową. Obecnie jest nie tylko salą koncertową o międzynarodowej renomie, ale także zabytkiem niemieckiego ceglanego baroku. Zrekonstruowana w 1980 wieża o wysokości 90 metrów jest obecnie najwyższym punktem w Neubrandenburgu.

Zwiedzanie Filharmonii
16-10-2015 11:57
März 2021
04MÄRDo, 19:00