Nowe wyzwania w muzykoterapii - konferencja otworzy sześciodniowy festiwal

AKTUELLES | 19-05-2021
Czy muzyka może pomóc wyjść z alienacji spowodowanej pandemią? Jakie instrumenty mogą być pomocne przy muzykoterapii? Co wspólnego mają seniorzy z afrykańskimi tańcami? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć eksperci, którzy ósmego czerwca wezmą udział w polsko-niemieckiej konferencji ONLINE: EduFilharmonie - nowe wyzwania w muzykoterapii, która 8 czerwca otworzy Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki.
Chcemy, by nasi melomani – młodsi i starsi – nie tylko mogli rozpoznać dobre dźwięki, ale i w pełni cieszyć się nimi. Dlatego razem z lokalnymi i ogólnopolskimi partnerami realizujemy kampanię społeczną Słyszę Dobre Dźwięki (SDD). Przez warsztaty, spotkania i gry edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, konferencje branżowe, wydarzenia w przestrzeni miejskiej, niestandardowe wydarzenia artystyczne czy kampanię billboardową, SDD zachęca do podejmowania walki z hałasem i dbania o najczulszy sprzęt audio, jaki mamy: własne uszy. Inspirujemy też odbiorców do poszukiwania wyjątkowych miejsc ucieczki przed hałasem, czyli szkolnych i miejskich stref harmonii, które powstają w szkołach w całym regionie i przestrzeni miejskiej Szczecina. Do naszych działań angażujemy dziesiątki wolontariuszy oraz partnerów, którzy – tak jak my – wierzą, że ochrona i dbałość o słuch to troska o jakość życia.

Od 8 do 13 czerwca poprzez konferencję, warsztaty, koncerty i happening dla całych rodzin Filharmonia będzie chciała udowodnić, że nasze życie nie musi mieć bardzo głośnej ścieżki dźwiękowej. Przez cały czas trwania Festiwalu budynek Filharmonii będzie podświetlony w turkusowych barwach, które oznaczają wyciszenie i spokój. W wybrane festiwalowe dni będzie można zwiedzić Filharmonię z przewodnikiem posługującym się językiem migowym, wspomaganym audiodeskrypcją. 11 i 13 czerwca w ramach Festiwalu odbędą się dwa koncerty, których program został ułożony tak, by wskazać na trapiące współczesny świat problemy z ekologią i otaczającym nas hałasem. W sobotę 12 czerwca w holu Filharmonii stworzona zostanie nowa miejska strefa harmonii. Badanie słuchu, warsztaty, koncerty i inne przyjemności – to wszystko będzie czekało na całe rodziny w Miasteczku Dobrych Dźwięków.

Konferencja

Propagowanie pozytywnego wpływu sztuki na jakość życia jest jednym z głównych celów funkcjonowania współczesnych instytucji kultury. Nabiera on szczególnego znaczenia po długotrwałym okresie pandemii koronawirusa i odcięcia wielu osób od dotychczasowych praktyk i nawyków uczestnictwa w kulturze. Dlatego Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz teatr Uckermärkische Bühnen Schwedt zapraszają na międzynarodową konferencję, podczas której nie tylko oddamy głos ekspertom, ale także dowiemy się, w jaki sposób każdy z nas może skorzystać z dobrodziejstw połączonych sił nauki i sztuki!

Muzykoterapia to szybko rozwijająca się dziedzina na styku medycyny i muzyki. Leczenie za pomocą sztuki jest formą psychoterapii, w której tworzenie dzieła artystycznego jest traktowane jako podstawowy sposób komunikacji. W ten sposób uczestnicy dzielą się z otoczeniem znaczeniami i emocjami, a także mogą lepiej zrozumieć swoje problemy i trudności. Proces ten może prowadzić do lepszego postrzegania siebie, poprawy aktualnych relacji oraz wzrostu jakości życia.

Nikt nie wie o tym lepiej niż Rune Bergmann, dyrektor artystyczny naszej Filharmonii, który kilka lat temu właśnie dzięki muzykoterapii wygrał walkę o własną rodzinę. Historia jego bezgranicznej wiary w moc muzyki stanowić będzie punkt wyjścia teoretyczno-praktycznej konferencji.

W jej pierwszym bloku głos zabiorą m.in. eksperci współpracujący z poradniami zdrowia psychicznego i klinikami psychiatrycznymi. W kolejnej części wnioski ze swoich prac zaprezentują psychoterapeuci specjalizujący się w muzykoterapii i arteterapii. Podsumowaniem będzie dyskusja panelowa na temat roli instytucji kultury w realizacji działań prozdrowotnych oraz wspierających zadania z zakresu arteterapii.

Do udziału w konferencji zapraszamy nauczycieli, animatorów życia muzycznego, pracowników instytucji i organizacji kulturalnych, terapeutów i osoby zajmujące się opieką, ale i każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie przynosi słuchanie i tworzenie muzyki.

Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski i język niemiecki.

Aby wziąć udział w konferencji, wypełnij formularz rejestracyjny

Uczestnikom przesłany zostanie link do wydarzenia, materiały konferencyjne oraz po zakończeniu – zaświadczenie o uczestnictwie.

Szczegółowy program konferencji oraz całego Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki znajduje się na stronie internetowej Festiwalu.

Projekt Polsko-niemiecka konferencja online EduFilharmonie - Nowe wyzwania w muzykoterapii jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).
Juli 2021
05JULMo, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznyKostenlose Online-Premiere
05JULMo, 21:00