„Miejsca zapamiętane: Szczecin”

AKTUELLES | 03-09-2016
Szczecińskie krajobrazy będą tematem wystawy „Miejsca Zapamiętane” Bartosza Frączka. Uroczysty wernisaż odbędzie się w środę, 14 września o godzinie 19:00 w galerii Poziom 4 . „Miejsca Zapamiętane” to malarski zapis podróży po miejscach, które wydają się znajome. Wydają się, ponieważ artysta odkrywa je dla nas na nowo.
Bezpłatne zaproszenia na wernisaż będą dostępne w kasie Filharmonii od 7 września. Wystawę będzie można oglądać w niedziele w godzinach 10-16 od 14 września do 9 października 2016 r.

…Obrazy z cyklu Miejsca Zapamiętane to zbitki wspomnień z danej przestrzeni.

Chcę by te prace opowiadały o miejscach, w których byłem, ale na mój własny sposób. Komponując obrazy, myślę przede wszystkim o detalach – ważnych dla mnie, częstokroć niezauważonych przez innych. Staram się wydobywać esencję i zrobić ją atrakcyjną dla oglądającego. Wielokrotnie odrealniam kolory, multiplikuje formy mając przede wszystkim na uwadze dobro przedstawienia malarskiego. Często powstają w obrazach nowe przestrzenie, kompletnie oderwane od rzeczywistości lub mające z nią niewiele wspólnego.

Zależy mi na tym, by pokazać odbiorcom, że na oglądany świat można patrzeć nie tylko przez pryzmat przewodników turystycznych, ale by wyławiać rzeczy istotne personalnie. Wielokrotnie bywałem świadkiem owczego pędu w kierunku opisanych w bedekerach miejsc, gdy tymczasem, tuż pod nosem kryły się prawdziwe skarby. Chciałbym by obcowanie z moimi obrazami było właśnie poszukiwaniem tego, co nieoczywiste. Odkrywaniem tajemnicy malarskiej, tajemnicy poznanego przeze mnie świata ukrytego pod warstwą pigmentu…”
- mówi Bartosz Frączek, autor wystawy.

Bartosz Frączek jest absolwentem WSP w Częstochowie. Doktorat z malarstwa obronił na ASP w Krakowie. Artysta jest czterokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Częstochowy, pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Biennale Miniatury, zdobywcą wyróżnień i nagród na międzynarodowych konkursach malarstwa współczesnego, autorem 80 wystaw indywidualnych i prawie 200 zbiorowych na całym świecie.

Wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecina, zorganizowano we współpracy: Galerii Sztuki Schowek, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

April 2021
04APRSo, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineSCHUMANN | RACHMANINOV | CHOPINKostenlose Online-Premiere
05APRMo, 19:00