ILYO czyli młodzież na scenie Filharmonii

AKTUELLES | 23-08-2017
Wariacje symfoniczne (1938) i Małą Suitę Lutosławskiego oraz I Symfonię D-dur „Tytan” Gustava Mahlera będzie można usłyszeć na scenie Filharmonii podczas koncertu finałowego ILYO – Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry im. Witolda Lutosławskiego. Koncert odbędzie się w piątek 8 września o godzinie 19.00. Bilety w symbolicznej cenie 1 zł można kupić w kasie Filharmonii. Młodzieżową orkiestrę poprowadzi Rune Bergmann, dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie.
Długie godziny ćwiczeń, pełne stresu egzaminy w szkole, audycje i rodzina, która przy każdej domowej imprezie prosi: „zagraj coś dla cioci”, „zagraj coś dla wujka”… – oto smutna rzeczywistość młodych talentów muzycznych. Żeby tak kiedyś zagrać na prawdziwej estradzie, przed wielką publicznością, z dyrygentem i w sali filharmonicznej…

Zobacz relację z zeszłorocznej edycji

Takie marzenia spełnia szczeciński projekt International Lutosławski Youth Orchestra (ILYO). Dotychczas ponad 200 młodych muzyków, wybranych w drodze konkursu, wzięło udział w warsztatach, kursach i ćwiczeniach, które odbywały się w Filharmonii w Szczecinie. Zwieńczeniem każdej z trzech edycji projektu był uroczysty koncert. W tym roku w programie takiego koncertu są oczywiście utwory Witolda Lutosławskiego oraz I Symfonia D-dur „Tytan” Gustava Mahlera.

Muzykolog dr Mikołaj Rykowski pisze o programie koncertu: „Wymarzony filharmoniczny występ przebiegnie zatem od folklorystycznej zabawy po dekadentyzm i głębię muzyki Mahlera, kierując młodych artystów na szlak przyspieszonego muzycznego dojrzewania”.

Zobacz relację z edycji z 2015 r.

Podczas piątej edycji International Lutosławski Youth Orchestra po raz pierwszy młodzieżową orkiestrę poprowadzi znany i lubiany w Szczecinie maestro Rune Bergmann – dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie. Niezwykła osobowość dyrygenta oraz jego doświadczenie w pracy z orkiestrami z całego świata z pewnością przyczynią się do nowego spojrzenia młodych muzyków na pracę zespołu, jakim jest orkiestra.

Pierwsza odsłona projektu ILYO odbyła się w 2013 roku, gdy cały świat świętował setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego. Od tej pory co roku we wrześniu młodzi muzycy w wieku 18–26 lat, zarówno z Polski, jak i innych państw europejskich, spotykają się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, by wspólnie odkrywać niezwykłą i nowatorską twórczość patrona orkiestry. Podczas każdej edycji projektu International Lutosławski Youth Orchestra uczestnicy mierzą się z różnymi dziełami kompozytora, prezentując jego twórczość w szerszym kontekście historii muzyki.
Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere
02MAISo, 19:00