Dźwiękowe selfie Witkacego - Hashtag Ensemble

AKTUELLES | 09-04-2018
Czy gdyby Witkacy żył w dzisiejszych czasach miałby profil na Instagramie i umieszczał tam swoje autoportrety – popularnie nazywane selfie? Tego się nigdy nie dowiemy. Dowiemy się za to jak przy pomocy dźwięków można interpretować fotografie. I to fotografie najdokładniejsze – starannie przygotowane, niosące niezwykły ładunek emocji oraz śmiały gest mimiczny – autoprotety mistrza Witkacego. Wszystko to w autorskim projekcie Hashtag Ensemble jużw najbliższą sobotę 14 kwietnia o godzinie 19.00. Bilety w cenie 20 i 10 zł można kupić w kasie i na filharmonia.szczecin.pl.
SoundLab czyli Filharmoniczne Laboratorium Muzyki Elektronicznej, po niezwykle energetycznym występie producenta Ruby My Dear, zaprasza na chwilę odpoczynku. W sobotni wieczór na scenie sali kameralnej wystąpi Hashtag Ensemble. To warszawska kooperatywa muzyczna założona przez flecistkę Anię Karpowicz, która skupiająca wybitnych młodych wykonawców i kompozytorów. Artyści z lubością korzystających z możliwości łączenia instrumentów elektronicznych i akustycznych. Co ciekawe zespół jest najbardziej znany z wykonań muzyki klasycznej XX i XXI w. oraz… z szalonych improwizacji!

Owa fascynacja improwizacją znalazłą swój wyraz na pierwszej płycie zespołu "Visegrad Songs" wydanej przez Requiem Records Opus Series w 2015 r. Znajdowały się tam reinterpretacje utworów Karłowicza (patrona naszej Filharmonii), Bartoka, Belli i Dvořáks. Materiał z płyty zabrzmiał w 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w Salti Hall w Budapeszcie, Filharmonii Narodowej w Mińsku, a także w legendarnych klubach muzycznych – poznańskiej Meskalinie i warszawskiej Przestrzeni Prywatnej.

Muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem odwrócimy sytuację. To cykl fotografii stanowić będzie podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Zdjęcia te potraktowane zostaną przez muzyków jak współczesna partytura muzyczna. Koncert #WITKACY, z cyklu Partytury Fotograficzne, to dźwiękowe odczytanie autoportretów wykonanych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza, użyczonych zespołowi Hashtag Ensemble przez Muzeum Tatrzańskie.

Muzycy podchodzą do tematu prowokacyjnie: przeciwstawiają postawę twórczą geniusza Witkacego postawie bezrefleksyjnego naciskania przycisku i tworzeniu kolejnych, takich samych, nic nie znaczących zdjęć. W erze płaskich, absurdalnych „selfie” zalewających portale społecznościowe, auto-wrażliwość Witkacego nabierze całkiem nowego kontekstu.

W dniu koncertu, 14 kwietnia, będzie miał również premierę album cyfrowy zespołu z materiałem #witkacy. Album będzie dostępny w serwisach streamujących muzykę.
Juli 2020
05JULSo, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05JULSo, 19:00