Akcja społeczna Słyszę Dobre Dźwięki 2017-2018

Pomóż wybrać miejskie strefy harmonii. Rusza plebiscyt

AKTUELLES | 20-07-2018
Wakacje to idealny czas na aktywności i relaks na świeżym powietrzu, wśród zieleni i w otoczeniu… dobrych dźwięków. Gdzie tego szukać? Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza ogłasza plebiscyt na pierwszą w Szczecinie Miejską Strefę Harmonii. Głosować można do 31 sierpnia.
Zanieczyszczenie środowiska hałasem jest prawdziwym problemem niemal wszystkich większych aglomeracji. Długie przebywanie w otoczeniu głośnych i uciążliwych dźwięków negatywnie wpływa na naszą zdolność do koncentracji, powoduje problemy ze snem i znaczne uszkodzenia słuchu, a w przypadku długotrwałego narażenia na wysoki poziom natężenia dźwięków – prowadzi nawet do zaburzeń sercowo-naczyniowych. W połączeniu z zanieczyszczeniem powietrza znacznie obniża jakość życia mieszkańców miast. O ile o smogu mówimy już głośno, o hałasie i jego skutkach – o ironio, znacznie ciszej.

Strefy harmonii to miejsca, w których można odpocząć i odetchnąć od zgiełku dnia. Do tej pory Filharmonia w Szczecinie zachęcała do ich tworzenia przede wszystkim szkoły, bo to właśnie tam poziom hałasu osiąga zawrotne rejestry. Kakofonia dźwięków podczas przerwy w przeciętnej szkole podstawowej potrafi konkurować na decybele ze startującym odrzutowcem! Szkoły z regionu jako pierwsze przyjęły wyzwanie stanęły do pierwszej edycji konkursu na szkolne strefy harmonii. Wygrała Szkoła Podstawowa w Reczu, która udowodniła, że zwykła sala edukacyjna może stać się oazą spokoju i dobrych dźwięków. Kolejna edycja planowana jest jesienią tego roku, ale przedtem – wychodzimy w miasto!

Filharmonia w Szczecinie wraz z partnerami kampanii „Słyszę dobre dźwięki” szuka więc miejsc, w których można się schronić przed hałasem i zrelaksować w ciszy. Szukamy zielonych przestrzeni, w których można wsłuchać się w odcięte ścianą drzew miasto, rozsiąść się na ławce lub trawie i zapomnieć na chwilę o świecie. Szukamy Miejskich Stref Harmonii!

Startujemy z pierwszym w historii plebiscytem na Miejskie Strefy Harmonii – potrwa on do 31 sierpnia. Wyniki ogłosimy we wrześniu. Można głosować na jedno z pięciu miejsc w Szczecinie, które wybraliśmy nie tylko z myślą o różnorodności i rozległości Szczecina, ale też ze względu na ich infrastrukturę i „wyciszenie”.

Na naszą prośbę partner kampanii „Słyszę dobre dźwięki”, doświadczona firma inżynierska z branży elektroakustycznej pAudio Technologies, dokonała pomiarów średnich poziomów hałasu*, w potencjalnych strefach harmonii. Dla lepszego porównania wyników w poszczególnych lokalizacjach warto przypomnieć, że każde dodatkowe 3 decybele oznaczają podwojenie natężenia dźwięku, odbieranego przez nasze uszy.

Pamiętajcie – szukamy miejsc, w których ucho odpoczywa, a akumulatory się ładują.

Oto nasze propozycje (wraz ze średnimi poziomami hałasu):
1. Staw Brodowski Leq= 48,2 dB(A)
2. Plac Jakuba Wujka Leq= 48,9 dB(A)
3. Jeziorko Słoneczne Leq= 52,8 dB(A)
4. Park im. Stefana Żeromskiego (przy rzeźbie „Fontanna”) Leq= 53,5 dB(A)
5. Plac Tobrucki Leq= 59,8 dB(A)

Weź udział w plebiscycie, wybierz jedną z propozycji, krótko uzasadnij swój wybór i zawalcz o bilet na koncert oraz gadżety Filharmonii. Zdecyduj, które z tych miejsc otrzyma pierwszy w historii Szczecina tytuł Miejskiej Strefy Harmonii!

Formularz ankietowy znajdziecie poniżej, a pełny regulamin plebiscytu dostępny jest TUTAJ.

Więcej na temat kampanii „Słyszę dobre dźwięki” na stronie internetowej usłysz.filharmonia.szczecin.pl

* Ranking został przedstawiony w jednostce dB(A) – czyli po odpowiedniej korekcji wyników, pozwalającej na oddanie poziomów hałasu subiektywnie odczuwanych przez ludzkie ucho. Pomiary zostały wykonane 17 lipca 2018 r. między godziną 9.00 a 12.00 rano, przy lekkich podmuchach wiatru.
Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskaKostenlose Online-Premiere
02MAISo, 19:00