Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki 2022

CYKL WYDARZEŃ
Druga edycja festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki” ponownie będzie szczecińskim świętem kultury włączającej. Koncerty z udziałem seniorów i młodzieży, konferencja, gra miejska, happeningi i warsztaty – wszystko poświęcone PAMIĘCI I UWAŻNOŚCI, czyli głównym tematom tegorocznej edycji festiwalu. Słuchanie muzyki niesie za sobą mnóstwo prozdrowotnych korzyści, zarówno w sferze psychologicznej, jak i fizjologicznej, dlatego łącząc różnorodne formy wyrazu, chcemy uświadamiać i pokazywać jaką siłę i wartość mają dobre dźwięki. Podczas festiwalu nie zabraknie też koncertów wyjazdowych, do miejsc o utrudnionym dostępie do kultury. Dobre dźwięki musi usłyszeć każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Festiwal to kolejna odsłona kampanii społecznej o tym samym tytule, w ramach której, Filharmonia uwrażliwia na dźwięki i problem hałasu w naszym otoczeniu.

Czerwcowy festiwal wyjdzie poza sferę walki z hałasem oraz profilaktyki i higieny słuchu, a jego motywem przewodnim będzie pamięć i uważność. Będziemy rozważać dobre dźwięki szerzej – w kontekście dostępności kultury, kultury włączającej, a także istotnej roli muzyki w procesie starzenia. Spróbujemy udowodnić, że muzyka relaksacyjna lub klasyczna zmniejsza uczucie niepokoju, wycisza, powoduje wzrost zachowań prospołecznych oraz pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Odniesiemy się także do grup defaworyzowanych, dostarczymy wiedzy merytorycznej z zakresu aktywnego starzenia się, treningu pamięci i twórczości oraz arteterapii. Festiwal to poszukiwanie przyjemności i ukojenia po pandemii koronawirusa. To nauka i rozrywka dla całej rodziny!

Od 15 do 19 czerwca zobaczysz, usłyszysz i poczujesz z nami DOBRE DŹWIĘKI!

O kampanii Słyszę Dobre Dźwięki

Dobre dźwięki. Czym są i jaki wpływ mają na nas, nasze otoczenie, naszą przyszłość? Na te pytania Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie próbuje znaleźć odpowiedzi od 2016 roku. To właśnie latem 2016 roku rozpoczęliśmy projekt społeczno-edukacyjny najpierw pod nazwą Usłysz Dobre Dźwięki, a w kolejnych edycjach – Słyszę Dobre Dźwięki. Punktem wyjścia był dla nas narastający problem niedosłuchu i wynikających z tego szerszych konsekwencji zdrowotnych u coraz młodszych osób. Początkowo zachęcaliśmy melomanów do badania słuchu, szukaliśmy form dotarcia do młodzieży nadwyrężającej swój słuch niskiej jakości produkcjami za pośrednictwem słuchawek dousznych. Kolejnym etapem był konkurs dla szkół na Szkolną Strefę Harmonii jako alternatywę dla wszechpanującego w szkołach hałasu. Postanowiliśmy też wspólnie ze szczecinianami poszukać Miejskich Stref Harmonii. Przede wszystkim jednak cały czas uczyliśmy się, słuchając ekspertów oraz inicjując kolejne wydarzenia artystyczne, które zwracałyby uwagę na problem, a przede wszystkim pokazywałyby, czym są dobre dźwięki. W ramach kampanii „Słyszę Dobre Dźwięki” zapraszamy do świata dobrych dźwięków, który jest wokół nas. Pozwólmy sobie go usłyszeć.

Partnerem Szkolnych Stref Harmonii jest IKEA.

Partnerami Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki są Demant, Galeria Kaskada, pAudio, Medincus, Komfort Ciszy, Ecophon, Polski Związek Głuchych, Dom Skandynawski, Szczecińskie Centrum Świadczeń, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, wSzczecinie, Dealer BMW Bońkowscy, Marena Wellness & Spa oraz Fundacja PZU.

Projekt współfinansowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Część wydarzeń odbędzie się w dwóch językach – polskim i niemieckim.

Partner Szkolnych Stref Harmonii
Logo IKEA
Dofinansowanie
Logo FWPN - Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej