Der Mensch liegt in größter Pein!

EXHIBITIONS
Wystawa jest pokazem wybranych prac ze zbiorów Kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie zestawionych z tekstami z dzieł muzycznych Gustawa Mahlera.
Artystki i artyści: Ewa Axelrad, Adelina Cimochowicz, Kinga Dalska, Rafał Jakubowicz, Paweł Kula, Tomasz Lazar, Diana Lelonek, Artur Malewski, Anna Orlikowska, Witek Orski, Bartłomiej Otocki, Paweł Susid, Tomasz Tatarczyk, Teresa Tyszkiewicz, Alicja Żebrowska, teksty z dzieł muzycznych Gustawa Mahlera.

Kurator: Stanisław Ruksza
Koordynacja: Kinga Dalska
Identyfikacja graficzna: Marta Masella

Fenomen kompozytora w kulturze europejskiej to postawa całkowicie pozbawiona konwenansów. Mahlera charakteryzował brak umiaru, nieumiarkowanie i ekstrawagancja. Świadomie eklektycznie łączył w swojej twórczości sprzeczności, przeszłość z przyszłością, motywy trywialne z patetycznymi, mroczne ze słodkimi, subtelne z kiczem. Przede wszystkim jednak wplatał literacką myśl, którą cechowało przesadne grzebanie w uczuciach, „bebechach”, nieuleczalna melancholia i obsesyjny lęk przed śmiercią. O jego twórczości Leonard Bernstein napisał w 1967 roku, że „jego muzyka jest jak kamera, utrwalająca społeczeństwo w momencie początkowego studium upadku”.

Tytuł wystawy „Der Mensch Liegt In Größter Pein!“ (tłum. „Człowiek leży w bólu”) zaczerpnięty został z tekstu II Symfonii Mahlera i stawia na piedestale pytanie o emocje osamotnionego człowieka i lęki względem bezsensownej przemocy wszechświata. Współczesność „oświeconego cynizmu” dystansuje się wobec nich, traktując je jako pretensjonalne, a czasem żenujące, przyjmując wartości siły bezwzględnego postkapitalizmu czy coachingowe strategie widzące w wahaniach wyraz słabości do przezwyciężenia niż płynącej z nich wiedzy.

Wystawa nie zamierza jednak tłumaczyć muzyki i słów na świat obrazu. Synestezyjnie zestawia teksty z początku XX wieku - wieku psychoanalitycznych kozetek, z rozterkami XXI wieku pełnymi nowych wątpliwości wobec przemian technologicznych, kulturowych i egzystencjalnych.
Zapraszamy na gloryfikującą podróż po emocjach i paradoksach rozpiętą między światem sztuk wizualnych, poezji i muzyce!

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:
  • 25 maja, wtorek, w godzinach 15:00-18:00
  • 26 maja, środa, w godzinach 15:00-18:00
  • 27 maja, czwartek, w godzinach 15:00-18:00
  • 28 maja, piątek, w godzinach 15:00-17.30
Wstęp możliwy jest po zakupieniu w kasie Filharmonii biletu w cenie 3 zł/os.

Stowarzyszenie Zachęty Sztuki Współczesnej zostało zarejestrowane powstało w 2004 roku. Impulsem do jego zawiązania był Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu” ogłoszony w 2004 r., który był reakcją na wieloletni brak ciągłości w zakresie kolekcjonowania sztuki współczesnej w Polsce. Od tego czasu konsekwentnie budowana Kolekcja Regionalna Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, stała się jednym z największych i najcenniejszych zbiorów dzieł współczesnych w tej części Polski.

Organizatorzy:
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Akademia Sztuki w Szczecinie
Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie
VIDEOS AND PHOTOS
June 2021
01JUNtu, 11:00
05JUNsa, 11:00
Filharmonia Szczecin OnlineRaniutto – Sensorkifree online premieredla dzieci w wieku 1-6 lat
05JUNsa, 19:00
BRILLANTE | LiveFilharmoniaKrzysztof Herdzin & Motion Trioconcert with audience / paid online broadcast