CHÓR POLITECHNIKI MORSKIEJ W SZCZECINIE (dawniej Chór Akademii Morskiej), pod dyrekcją założycielki Sylwii Fabiańczyk-Makuch, istnieje na scenie muzycznej 21 lat. Ten ponad stuosobowy zespół reprezentuje Szczecin i Polskę na największych scenach świata. W trakcie swojej działalności zespół wziął udział w setkach koncertów i kilkudziesięciu międzynarodowych tournée, prezentując się w większości krajów UE, a także w: Ekwadorze, Kanadzie, Japonii, czy na Tajwanie. Chór jest autorem licznych prawykonań dzieł polskiej literatury współczesnej uznanych kompozytorów polskich. Dzięki znakomitym występom na wielu prestiżowych międzynarodowych konkursach na całym świecie zespół zdobył 90 nagród festiwalowych, w tym 14 Grand Prix, 53 Złote Medale, a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe. Poprzez swoją działalność, pasję i zaangażowanie chór wykreował szeroko rozpoznawalny, charakterystyczny dla siebie wizerunek, za co w roku 2019 został odznaczony honorowym tytułem Ambasador Szczecina, w 2021 roku certyfikatem marki „Zrobione w Szczecinie”, a w roku 2024 Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin.
Najważniejsze nagrody w ostatnich latach: miano najlepszego chóru z Europy podczas konkursu Ave Verum w Baden w Austrii; 1. miejsce na 41. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Warnie (Bułgaria), GRAND PRIX oraz wszystkie główne nagrody podczas 60. edycji Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Seghizzi w Gorizii (Włochy), 2nd GRAND PRIX Runner Up na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Tajpej (Tajwan), Złota nagroda w kategorii chórów kameralnych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Tokio (Japonia), GRAND PRIX 47. Festiwalu Pieśni w Ołomuńcu (Czechy), 1. miejsce w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Kathaumixw w Powell River (Kanada).
Grupa jest również zapraszana do współpracy z wybitnymi artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, takimi jak: Andrea Bocelli, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Dębski, Zbigniew Preisner, Dawid Podsiadło, Włodek Pawlik, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Wodecki, Andrzej Piaseczny, Justyna Steczkowska (wspólna trasa koncertowa po największych halach widowiskowych), Krzysztof Zalewski, Stanisław Soyka, Vito Bambino, Igor Herbut, Beata Kozidrak, Anita Lipnicka, Natalia Niemen, Natalia Szroeder, Daria Zawiałow i wielu innych.
W 2022 roku zespół wziął udział w największym w Polsce medialnym, charytatywnym wydarzeniu „Razem z Ukrainą”, które zostało transmitowane na żywo do 50 krajów świata. Grupa jest także twórcą nowatorskiego, autorskiego projektu „Wspólne Brzmienia”, którego dyrektorem artystycznym jest Sylwia Fabiańczyk-Makuch. W ramach dziesięciu edycji z rozmachem organizowanego przedsięwzięcia, łaczącego chóralistykę z innymi gatunkami muzycznymi, chór wystąpił m.in. z Kubą Badachem, Kayah, Dorotą Miśkiewicz, Grzegorzem Turnauem, Smolikiem, Skubasem, Ireneuszem Krosnym, Spiętym oraz zespołami: Ørganek, Mikromusic, Fiszemade Tworzywo, Voo Voo, Grupą Mozarta czy Kroke.
Oprócz intensywnej działalności artystycznej, zespół ma na swoim koncie 11 płyt CD oraz 19 teledysków, m.in. do utworu „Dziwny jest ten świat” z ukraińską wokalistką Darią Psekho, „Living on the prayer” z Piotrem Cugowskim czy „Toss a coin to your Witcher” z serialu Wiedźmin ze znakomitym angielskim wokalistą Paul’em Phoenix’em (zespół King’s Singers). Ostatni album zespołu, The Sound of the sea, to ukłon w stronę marynistycznej tradycji muzycznej i ważny punkt na mapie współczesnej polskiej chóralistyki, za co został nominowany do prestiżowej nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Chóralna.