Zapowiada się ciekawy weekend, który ma szansę zaspokoić naprawdę szerokie spektrum muzycznych zainteresowań. Wybitni goście zaprezentują jedną z najbardziej monumentalnych mszy w historii muzyki „Missa solemnis” Beethovena. W niedzielę EduFilharmonia podejmie temat kosmosu i sztucznej inteligencji dla początkujących Robaczków i w zgodzie z duchem Lema. W sobotę cofniemy się do tegorocznej edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Stay up to date. Subscribe to our newsletter.
To subscribe to the newsletter, the following consent and declaration are required!
W piątek, 1 października, zapraszamy do sali symfonicznej na niezwykle monumentalną kompozycję, w niezwykle monumentalnym wykonaniu. Missa solemnis D-dur op. 123 Ludwiga van Beethovena, bo o tym utworze mowa, wykonana zostanie przez naszą Orkiestrę Symfoniczną oraz licznych gości o światowej renomie. Tego wieczoru bowiem, na scenie złotej sali pojawią się State Choir LATVIJA, Iwona Sobotka (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Matheus Pompeu (tenor) oraz Adam Palka (bas). Całością zadyryguje José María Moreno.
State Choir Latvija – jeden z najlepszych zespołów śpiewaczych w Europie – gościł w Szczecinie podczas inauguracji nowej siedziby Filharmonii w 2014 roku. Zabrzmiała wtedy IX Symfonia Ludwiga van Beethovena.
Koncert odbędzie się 1 października o godz. 19:00, w sali symfonicznej. Bilety (90/60 PLN) dostępne są na STRONIE WYDARZENIA oraz w kasie.
W sobotę, 2 października, zapraszamy na bezpłatną premierę online „Kresy klasycznie”, czyli koncertu, który zainaugurował tegoroczną, siódmą edycję Turnieju Muzyków Prawdziwych. W 2021 roku, z uwagi na kontekst kresowy, muzycy orkiestry wykonali repertuar klasyczny nawiązujący do kultury tradycyjnej ziem wschodnich II RP tworząc niejako podróż od Wileńszczyzny, przez Nowogródek, aż po ziemie stanisławowskie.
W repertuarze znalazły się m.in. utwory napisane przez kompozytorów pochodzących z dawnych kresów. Nie zabrakło jednak również premierowego wykonania koncertu fortepianowego autorstwa Mateusza Czarnowskiego, inspirowanego twórczością Edwarda Mojsaka – cymbalisty związanego z Pomorzem Zachodnim.
Premiera obędzie się 2 października o godz. 19.00 w serwisach Facebook i YouTube.
W niedzielę, 3 października, w sali symfonicznej odbędzie się pierwszy w bieżącym sezonie artystycznym koncert rodzinny – „POLEMIKA – Jak brzmi czas?”. Korzystając z faktu, że w 2021 r., obchodzimy 100-lecie urodzin Stanisława Lema, postaramy się z pomocą muzyki, odpowiedzieć na pytanie: jak brzmi czas? Pomogą nam w tym autorskie kompozycje Krzysztofa Dobosiewicza, twórcy odważnych i niecodziennych brzmień dla małych i dużych melomanów, a także nawiązania do twórczości kultowego twórcy science-fiction. W świat rozważań Lema wprowadzą nas trzy postaci: Przeszłość, Teraźniejszość i Przyszłość. One też z pomocą Orkiestry Symfonicznej ogłoszą, że rok 2021 to Rok Stanisława Lema!
Koncert odbędzie się 3 października o godz. 17:00. Bilety (30/20 PLN) dostępne są na STRONIE WYDARZENIA oraz w kasie.
VIDEOS AND PHOTOS
Mecenasem roku 2021 jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.