Rubato: Dagadana

NEWS | 04-05-2018
Kultura ludowa nie od dziś jest istotnym paliwem twórców muzyki artystycznej. Bohater najbliższego koncertu z cyku Rubato, polsko-ukraiński kwartet Dagadana łączy elementy folkloru muzycznego, muzyki pop i elektroniki, tworząc interesującą hybrydę. Koncert już we wtorek, 8 maja o godzinie 19.00. Bilety w cenie 20 i 10 zł, można jeszcze kupić w kasie i na filharmonia.szczecin.pl.

Poszukując w kulturze Polski i Ukrainy muzycznych inspiracji, można zauważyć wiele zaskakujących podobieństw.

Dagadana od 2008 znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu i elektroniki. Wszystko zaczęło się od spotkania na warsztatach jazzowych w Krakowie, gdzie wspólna fascynacja muzyką była zalążkiem przyjaźni i powstania zespołu.

Debiutancki album grupy „Maleńka” został doceniony przez recenzentów, a Akademia Fonograficzna przyznała nagrodę Fryderyka 2011 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. W 2011 roku Dagadana gościnnie wystąpiła na płycie „20 lat” zespołu Raz Dwa Trzy, a także wydała drugi krążek „Dlaczego nie”, który doczekał się nominacji do nagrody Fryderyka 2012.

Grupa grała już w klubach, ale także: na pustyni, w kopalni węgla, na tratwie, a nawet w domu swoich fanów. Muzycy uwielbiają grać kameralne koncerty, ale nie stronią od największych festiwali takich jak Heineken Open’er, Przystanek Woodstock, Sound of the Xity (Pekin), Festiwal ludów pustyni (Maroko), Ethno Jazz Festival, Bohemia Jazz Festival czy United Islands Festival (Czechy). Zagrali w takich krajach jak Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry czy Wielka Brytania.

Tam gdzie docierają, łamią granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną a publiką, udowodniając, że szczerość w muzyce wprowadza niesamowitą mistyczną przygodę dziejącą się między ludźmi. Pozostają jednocześnie ambasadorami słowiańskiej kultury - zarówno jej polskiej, jak i ukraińskiej części.

Przypominamy, że koncert został przeniesiony z sali kameralnej na salę symfoniczną. Zapoznaj się ze szczegółami
VIDEOS AND PHOTOS
Paprykarz i Fryderyki
28-04-2018 12:08