IV Turniej Muzyków Prawdziwych - TMP 2018

Czterodniowe święto muzyki tradycyjnej

NEWS | 23-08-2018
6 września w Filharmonii w Szczecinie rozpocznie się święto muzyki ludowej. Już po raz czwarty odbędzie się Turniej Muzyków Prawdziwych, a biały gmach wypełni muzyka korzeni, a w turniejowe szranki staną najlepsi wykonawcy muzyki tradycyjnej z całego kraju.
Turniej Muzyków Prawdziwych nieprzypadkowo odbywa się w Szczecinie. To miasto doskonale pamięta, że po drugiej wojnie światowej właśnie na ziemie Pomorza Zachodniego przybyli ludzie z najróżniejszych terenów geograficznych i kulturowych, przywożąc ze sobą bagaż zwyczajów i języka wielu regionów. Szczecin stał się miejscem spotkania wielu tradycji i jest nim do dziś.

Po raz czwarty już w turniejowe szranki staną soliści wokaliści, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze i zespoły wokalno- instrumentalne. Po raz drugi odbędzie się także Turniej Tańca konkurs dla par tanecznych z własną kapelą.

Poza, otwartą dla publiczności, częścią konkursową, Turniej Muzyków Prawdziwych to także okazja do spotkania z kulturą ludową podczas koncertów, warsztatów, spektaklu dla dzieci czy gawędy, podczas której słuchacze, za sprawą dawnych i współczesnych historii, przeniosą się do świata ludowej kultury mówionej. Po raz kolejny otworzymy także Dom Tańca - na scenie ustawionej w holu Filharmonii wystąpią muzycy biorący udział w Turnieju, by porwać publiczność do wspólnej zabawy w rytm mazurków, oberków i innych tradycyjnych tańców.

Turniejowe zmagania zakończy finałowy koncert w niedzielę 9 września. W jego pierwszej części zaprezentują się zwycięzcy - najlepsi śpiewacy, instrumentaliści, kapele, zespoły śpiewacze i pary taneczne.

W drugiej części koncertu wystąpią zaś goście z Gruzji. Mistrzowie śpiewu polifonicznego, zespół Alaverdi, zaprezentują autentycząj gruzińską muzykę ludową, która jest jedną z najbardziej wyjątkowych tradycji muzycznych na świecie.

Koncerty Alaverdi to najkrótsza, a zarazem jedna z najpiękniejszych dróg do poznania Gruzji i jej wyjątkowej specyfiki. Tradycyjna muzyka ludowa jest jednym z najbardziej wyjątkowych skarbów tego położonego na Kaukazie kraju, a unikalna polifonia gruzińskich śpiewów wpisana została na listę arcydzieł niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Liista wykonawców, którzy zakwalifikowali się do tegorocznych przesłuchań oraz pełne informacje na temat samego turnieju na stronie internetowej turniej.filharmonia.szczecin.pl

Tymczasem zapraszamy na kanał YouTube Filharmonii, na którym można obejrzeć nagrania z przesłuchań do dwóch poprzednich edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych. Oczekiwanie na tegoroczną edycję umilą Państwu najlepsze wykonania muzyki tradycyjnej.
VIDEOS AND PHOTOS
May 2021
01MAYsa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskafree online premiere