Polsko-niemiecka konferencja ONLINE: EduFilharmonie - nowe wyzwania w muzykoterapii

PROJECTS
Propagowanie pozytywnego wpływu sztuki na jakość życia jest jednym z głównych celów funkcjonowania współczesnych instytucji kultury. Nabiera on szczególnego znaczenia po długotrwałym okresie pandemii koronawirusa i odcięcia wielu osób od dotychczasowych praktyk i nawyków uczestnictwa w kulturze. Dlatego Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz teatr Uckermärkische Bühnen Schwedt zapraszają na międzynarodową konferencję, podczas której nie tylko oddamy głos ekspertom, ale także dowiemy się, w jaki sposób każdy z nas może skorzystać z dobrodziejstw połączonych sił nauki i sztuki!

Muzykoterapia to szybko rozwijająca się dziedzina na styku medycyny i muzyki. Leczenie za pomocą sztuki jest formą psychoterapii, w której tworzenie dzieła artystycznego jest traktowane jako podstawowy sposób komunikacji. W ten sposób uczestnicy dzielą się z otoczeniem znaczeniami i emocjami, a także mogą lepiej zrozumieć swoje problemy i trudności. Proces ten może prowadzić do lepszego postrzegania siebie, poprawy aktualnych relacji oraz wzrostu jakości życia.

Nikt nie wie o tym lepiej niż Rune Bergmann, dyrektor artystyczny naszej Filharmonii, który kilka lat temu właśnie dzięki muzykoterapii wygrał walkę o własną rodzinę. Historia jego bezgranicznej wiary w moc muzyki stanowić będzie punkt wyjścia teoretyczno-praktycznej konferencji.

W jej pierwszym bloku głos zabiorą m.in. eksperci współpracujący z poradniami zdrowia psychicznego i klinikami psychiatrycznymi. W kolejnej części wnioski ze swoich prac zaprezentują psychoterapeuci specjalizujący się w muzykoterapii i arteterapii. Podsumowaniem będzie dyskusja panelowa na temat roli instytucji kultury w realizacji działań prozdrowotnych oraz wspierających zadania z zakresu arteterapii.

Witold Lutosławski, wielki kompozytor i wizjoner, już pięćdziesiąt lat temu postulował prowadzenie badań naukowych nad wpływem muzyki na ludzką psychikę. Dziś jesteśmy w stanie zaprezentować część ich wyników. Do udziału w konferencji zapraszamy nauczycieli, animatorów życia muzycznego, pracowników instytucji i organizacji kulturalnych, terapeutów i osoby zajmujące się opieką, ale i każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie przynosi słuchanie i tworzenie muzyki.

Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski i język niemiecki.

OTWARCIE KONFERENCJI

Dorota Serwa - Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
André Nicke - Dyrektor Teatru Uckermärkischen Bühnen Schwedt

FILM / STUDIUM PRZYPADKU

Rune Bergmann (Filharmonia w Szczecinie) Z miłości do dziecka - autyzm i muzykoterapia

10:30 Małgorzata Wyrębska-Rozpara (Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy SPSZOZ „ZDROJE”) Problemy dzieci i młodzieży w dobie pandemii. Co możemy jako specjaliści zaproponować młodym ludziom w kryzysie

10:50 Anna Borkowska-Makarewicz (Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii) Problemy edukacji zdalnej - zasoby i cienie wzrostu wykorzystywania narzędzi elektronicznych przez dzieci i młodzież.

FILM / STUDIUM PRZYPADKU

dr n. med Gerhard Tuschy (Freie Universität Berlin) Monochordy i gongi w muzykoterapii

PRZERWA

11:45 Alejandro Blau (muzykoterapeuta) O częstotliwościach w muzykoterapii

12:05 Anna Komann (muzykoterapeutka) Fenomen uczuć – muzykoterapia w pracy z uczuciami

12:25 Szymon Dominiak-Górski (AMEOS Klinikum Ueckermünde) Muzykoterapia w praktyce klinicznej na oddziale psychiatrii dziecięcej

12:45 Paweł Kornicz (Szkoła Podstawowa nr 35 w Szczecinie) Orkiestra perkusyjna Gamelan - muzykowanie i terapia

FILM / STUDIUM PRZYPADKU

Joanna Mikołajczyk (arteterapeutka) Choreoterapia - warsztat dla seniorów z elementami tańca afrykańskiego

PRZERWA

DYSKUSJA PANELOWA

Rola instytucji kultury w realizacji działań prozdrowotnych oraz wspierających działania z zakresu arteterapii
Dorota Serwa (Filharmonia w Szczecinie)
André Nicke (Teatr Uckermärkischen Bühnen Schwedt)
dr hab. Bogusław Jakubowski (Akademia Sztuki w Szczecinie)
Jakub Stefek (Akademia Sztuki w Szczecinie)

ZAMKNIĘCIE KONFERENCJI

Organizator: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Partner: Teatr Uckermärkische Bühnen Schwedt

Projekt Polsko-niemiecka konferencja online EduFilharmonie - Nowe wyzwania w muzykoterapii jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Wydarzenie jest częścią Festiwalu „Słyszę dobre dźwięki”, który odbywa się w dniach 8–13 czerwca 2021 r. To koncerty, wystawy i działania w przestrzeni miejskiej, poprzez które chcemy uwrażliwić Was na problem hałasu i uczyć dbania o słuch. Witold Lutosławski już pięćdziesiąt lat temu przewidywał katastrofalne skutki zaśmiecenia naszego otoczenia dźwiękowego. NIE WYSTARCZY ZATKAĆ USZY! – ostrzegał. Jeżeli się z nim zgadzasz, wejdź na uslysz.filharmonia.szczecin.pl.
June 2021
01JUNtu, 11:00
05JUNsa, 11:00
Filharmonia Szczecin OnlineRaniutto – Sensorkifree online premieredla dzieci w wieku 1-6 lat