International Lutosławski Youth Orchestra - ILYO

PROJEKTY
Projekt zainicjowany został w 2013 roku, w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego. Głównym celem projektu jest popularyzacja twórczości kompozytora wśród młodych muzyków, zarówno z Polski, jak i innych państw europejskich.

Co roku tworzona jest międzynarodowa, młodzieżowa orkiestra, która podczas tygodniowych warsztatów odkrywa niezwykłą i nowatorską twórczość patrona orkiestry.

Podczas pobytu w Szczecinie, członkowie ILYO mają okazję pracować pod okiem światowej klasy muzyków europejskich, wybitnych pedagogów, wykładowców oraz znawców twórczości Witolda Lutosławskiego. Podczas zajęć sekcyjnych, wykładów i prób przygotowują się do finału – koncertu dla szczecińskiej publiczności.

Orkiestrę ILYO od 2017 r. prowadzi Rune Bergmann - Dyrektor Artystyczny i Pierwszy Dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Program każdego z koncertów układany jest tak, by pokazać twórczość Witolda Lutosławskiego w szerszym kontekście muzyki XX i XXI wieku. Dla członków ILYO to okazja, by uczyć się wykonawstwa i interpretacji muzyki nowej, wymagającej szczególnego zintegrowania wszystkich grających.
Edycje
Projekt „International Lutosławski Youth Orchestra w Szczecinie – czwarta edycja” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Utwór Zygmunta Krauzego „Preludia do »Bukolików«” został zamówiony przez Filharmonię i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje" priorytet „Zamówienie kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt "International Lutosławski Youth Orchestra - trzecia edycja" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt "International Lutosławski Youth Orchestra - druga edycja" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Utwór Radzimira Dębskiego „EXPOSURE” został zamówiony przez Filharmonię i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje" priorytet „Zamówienie kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online