BILETY
04GRUpt, 19:00

SAINT-SAËNS | SCHÖNBERG

koncert symfoniczny / transmisja online
sala symfoniczna, livefilharmonia.szczecin.pl (transmisja z płatnym dostępem)
Procedury bezpieczeństwa
Procedury bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń/gości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w trakcie epidemii SARS-CoV-2
ARTYŚCI
  • Kensho Watanabe - dyrygent
UTWORY
  • Camille Saint-Saëns - Koncert wiolonczelowy nr 1 a-moll op.33
  • Arnold Schönberg - Verklärte Nacht
W związku z transmisją koncertu na livefilharmonia.szczecin.pl uprzejmie prosimy o wcześniejsze przybycie do Filharmonii i zajęcie miejsc na sali do godziny 18:50.
„Rozgwieżdżona noc” to utwór Arnodla Schönberga, został zainspirowany poematem Richarda Dehmla. I chociaż na pewno spodziewają się Państwo wspaniałej romantycznej historii, to jednak rzeczywistość po raz kolejny okaże się zaskakująca (niczym program niniejszego koncertu).

Utwór opowiada o kochankach, którzy spotykają się pod osłoną nocy. Skracając historię – kobieta wyznaje, że jest w ciąży z innym mężczyzną i uzyskuje przebaczenie. Wiedeński Musikverein był niezwykle rozczarowany takim postawieniem sprawy i odmówił przyjęcia zamówionego dzieła. Być może, kiedy posłuchają Państwo Schönberga w zestawieniu z ulubieńcem wiedeńczyków – Haydnem, znajdą Państwo inne powody. My się z nimi nie zgadzamy. Uważamy „Rozgwieżdżoną noc” za istny majstersztyk, no ale my żyjemy sto lat później.

Solistka wieczoru Alisa Weilerstein debiutowała w wieku 13 lat z Cleveland Orchestra, grając „Wariacje na temat rokoko” Czajkowskiego. Jako solistka występowała z wieloma orkiestrami na czterech kontynentach. Jest laureatką wielu nagród. W latach 2000–2001 zdobyła stypendium Avery Fisher Career Grant i została wybrana do udziału w programie ECHO „Rising Stars” i Chamber Music Society II, programie młodych artystów z Chamber Music Society of Lincoln Center. W 2006 roku otrzymała nagrodę Leonarda Bernsteina na festiwalu muzycznym Schleswig-Holstein.

My usłyszymy ją w klasycznym repertuarze, ale Alisa Weilerstein znana jest także ze swoich interpretacji muzyki najnowszej. Wystąpiła w nowojorskiej premierze koncertu wiolonczelowego „Azul” Golijova na festiwalu Mostly Mozart w Lincoln Center, światowej premierze „24 preludiów na wiolonczelę i fortepian” Auerbacha na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Caramoor, transkrypcji Szostakowicza op. 34 na wiolonczelę i fortepian na festiwalu muzycznym Schleswig-Holstein Musik oraz „Koncercie wiolonczelowym” Hallmana z orkiestrą Filharmonii Petersburskiej.
Głównym Partnerem Filharmonii w Szczecinie jest Dealer BMW Bońkowscy.
Główny Partner Filharmonii
Logo Dealer BMW Bońkowscy
Realizacja transmisji online
Logo seetv