BILETY

nowość VOD
livefilharmonia.szczecin.pl
Procedury bezpieczeństwa
Procedury bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń/gości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w trakcie epidemii SARS-CoV-2 i wzór oświadczenia dla osoby wchodzącej do obiektu Filharmonii.
ARTYŚCI
  • Antoni Komasa-Łazarkiewicz - dyrygent
Muzyka Antoniego Komasy-Łazarkiewicza do filmów m.in. The Affair (reż. Julius Sevcik), Quo Vadis, Aida (reż. Jasmila Zbanic).

W cyklu FILM-HARMONY już od kilku lat przenosimy się w świat niesamowitej muzyki filmowej oraz utworów, które nierozerwalnie zostały związane ze srebrnym ekranem. Kolejny rozdział w polskiej historii tego gatunku tworzy Antonii Komasa-Łazarkiewicz, który poprowadzi koncert muzyki do filmów już uznanych za kultowe.

Ostatnie lata to dla mnie okres przemiany, odkrywania nowych brzmień i środków ekspresji, eksplorowania granic w muzyce filmowej. To także czas budowania wspólnego języka muzycznego w tandemie twórczym z moją żoną, Mary Komasa. Jej wrażliwość i dążenie do emocjonalnej prostoty przekazu spotkała się z moimi poszukiwaniami muzycznymi, razem tworząc coś nowego, osobnego, oryginalnego. Zapraszam do wysłuchania fragmentów czterech kompozycji filmowych powstałych w tym okresie.

Jego początek wyznacza muzyka do filmu „Pokot” Agnieszki Holland. Zaprosiliśmy do jej współwykonania berlińskiego multiinstrumentalistę Tomera Mokeda, który nadał jej ostry, dziki i nieprzewidywalny charakter. Kolejny krok to kompozycja do międzynarodowej produkcji z 2018 roku, filmu „The Affair” w reżyserii Juliusa Sevcika. Zmysłowa opowieść o romansie przekraczającym ramy czasu, przestrzeni i Historii zainspirowała mnie do napisania muzyki lirycznej, epickiej i nasyconej emocjami. Taki temat wymaga od kompozytora, żeby się odsłonił i odważył opowiadać wyrazistymi barwami, bez zbędnego kamuflażu.

Kolejny rozdział koncertu to kompozycja do filmu Jasmili Zbanic pod tytułem „Quo Vadis, Aida”. Nominowany do Oskara film opowiadający o tragicznych wydarzeniach dziejących się w bośniackiej Srebrenicy w 1995 roku wymusił na mnie maksymalną redukcję środków wyrazu. Każda nuta w tej oszczędnie poprowadzonej kompozycji ma znaczenie. W jaki sposób dotknąć tragedii bez popadania w fałszywy patos?

Zamkniemy nasz koncert intymną kompozycją stworzoną do filmu Agnieszki Holland „Szarlatan”. Opowieść o słynnym czeskim uzdrowicielu i zielarzu to przede wszystkim dotknięcie ludzkiej tajemnicy, a stworzona do niej wspólnie z Mary muzyka więcej zakrywa niż odsłania.

Antoni Komasa-Łazarkiewicz

SZCZEGÓŁY
Muzyka Antoniego Komasy-Łazarkiewicza
09-07-2021 19:00