07WRZ '24sb, 19:00

Koncert symfoniczny
Sala symfoniczna
UTWORY
  • Mikołaj Górecki - Little Big Bend Music na orkiestrę (prawykonanie)
  • Feliks Janiewicz - V Koncert skrzypcowy e-moll
  • Ludwig van Beethoven - IX Symfonia d-moll op.125
10 lat temu w nowym gmachu Filharmonii zabrzmiał pierwszy koncert symfoniczny. Dziś świętujemy pierwszą dekadę działalności w nowej siedzibie, która okazała się przełomem w dziejach nie tylko samej orkiestry i instytucji, ale także miasta i regionu. W 2014 roku zagraliśmy dla Państwa IX Symfonię Beethovena, nie mogło więc jej zabraknąć w programie otwierającym kolejne dziesięciolecie naszej działalności w nowym gmachu. Tego wieczoru Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie po raz pierwszy jako dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii oraz główny dyrygent poprowadzi maestro Przemysław Neumann.

Muzyka jest snem, którego nie mogę usłyszeć – napisał kiedyś Ludwig van Beethoven. Istotnie, cierpiący na utratę słuchu kompozytor nigdy nie usłyszał swojej IX Symfonii ani burzliwych owacji, którymi nagrodziła go publiczność tuż po premierze utworu w roku 1824. Mimo to Beethoven stworzył dzieło, które swoim filozoficznym rozmachem zdaje się obejmować cały wszechświat, niosąc niezmiennie poruszające przesłanie pokoju i braterstwa. Ostatnia z symfonii Beethovena to jednocześnie jego największe osiągnięcie. Swoisty muzyczny testament życia nieśmiertelnego kompozytora. To najbardziej epickie z jego dzieł, zarówno pod względem długości, jak i siły wykonawczej. Rewolucyjne wprowadzenie w Finale śpiewaków i chóru było majstersztykiem, który na zawsze rozszerzył potencjał symfonicznej ekspresji. 7 maja 2024 roku minęło dokładnie dwieście lat od premiery tego epokowego dzieła.

Fragment IX Symfonii Beethovena w wykonaniu Filharmoników Berlińskich pod batutą Claudio Abbado:

Jednak inaugurując sezon 2024/2025, zwracamy się także ku muzyce polskiej. Swoje światowe prawykonanie będzie miał Little Big Bend Music na orkiestrę Mikołaja Góreckiego, utwór skomponowany specjalnie na ten koncert przez jednego z najbardziej cenionych współczesnych kompozytorów nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Jego utwory są grywane na światowych estradach koncertowych, m.in. w De Ijsbreker Centre w Amsterdamie, w Lincoln Center – A. Fisher Hall w Nowym Jorku, Montrealu, Quebec City, Victorii, Edmonton czy w Waszyngtonie. Sięgają po nie także najwybitniejsi wykonawcy: Kaja Danczowska, Agnieszka Duczmal, Ewa Pobłocka czy Jerzy Maksymiuk, by wymienić tylko kilkoro z nich.

Podczas tego koncertu przypomnimy także niesłusznie zapomniany V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku twórcy nazywanego „polskim Paganinim”. Jego wybitne umiejętności jako skrzypka zapewniły mu sławę w Wiedniu. Cieszył się uznaniem samego Haydna i Mozarta. Ten ostatni zadedykował mu nawet jeden z utworów (dokładnie: Andante na skrzypce i orkiestrę KV 470, czyli drugą wersję części II Koncertu skrzypcowego D-dur KV 218). Był jednak nie tylko wspaniałym wirtuozem, ale także kompozytorem, dyrygentem i działaczem społecznym. Poniekąd to między innymi Janiewiczowi zawdzięczamy powstanie IX Symfonii Beethovena. Był jednym z trzydziestu członków założycieli Philharmonic Society of London, a to właśnie to elitarne gremium stało za zamówieniem tego przełomowego utworu.

ARTYŚCI

Partię solową w koncercie Janiewicza wykona światowej sławy skrzypek urodzony w Szczecinie – Bartłomiej Nizioł – zdobywca I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, oklaskiwany w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata.

Z kolei w IX Symfonii Beethovena usłyszą Państwo plejadę najpiękniejszych głosów. Solistami będą bowiem: Izabel Matuła (sopran) – znana ze swoich kilkudziesięciu kreacji na europejskich scenach operowych; Monika Ledzion-Porczyńska (mezzosopran) – występująca na scenach najważniejszych polskich teatrów operowych; Rafał Bartmiński (tenor) – oklaskiwany przez publiczność takich scen jak Teatro Real w Madrycie czy Opera Bastille w Paryżu; Szymon Mechliński (baryton) – mający za sobą występy w mediolańskiej La Scali, Teatro de la Maestranza w Sewilli. Partie chóru wykona natomiast Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – jeden z najlepszych chórów w kraju, współpracujący m.in. z Filharmonikami Berlińskimi i NOSPR.

Orkiestrę Filharmonii w Szczecinie poprowadzi Przemysław Neumann – (dyrygent) – mający na koncie współpracę z czołowymi polskimi orkiestrami, który od września 2024 roku przejmie stery Filharmonii w Szczecinie.

SZCZEGÓŁY
Inauguracja sezonu artystycznego 2024/2025