TOKARNIA i
Filharmonia zapraszają na otwarcie wystawy prac Andrzeja Borowskiego.
Bezpłatne zaproszenia na wernisaż można odebrać w kasie Filharmonii od 1 czerwca od godziny 13:00. Ilość miejsc jest ograniczona.
Cykl „Jaipur Retrospekcja” został namalowany przez Andrzeja Borowskiego specjalnie z myślą o szczecińskiej wystawie w naszej architektonicznej perle Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Estetyka wystawy pozostaje w mocnym kontrapunkcie do przestrzeni i miejsca nowoczesnej i białej bryły, zaprojektowanej przez hiszpańskich architektów. Ten kontrapunkt wydawał nam się wyjątkowo trafiony i być może właśnie ta europejska współczesność architektury, przekornie, skierowała wyobraźnię Artysty w zupełnie odmienne zakątki świata.
Obrazy z cyklu „Jaipur„ to parafrazy wrażeń przywiezionych z odległej w czasie podróży do Indii. Inspiracje powróciły po latach w postaci abstrakcyjnych wątków, wyjątkowych barw, urozmaiconych faktur i odległych skojarzeń. Cykl ‚Juipur’ spojony kolorystyką specyficznego „indyjskiego różu” dzieli się na abstrakcyjne kompozycje, pozostawiające interpretację na uboczu oraz dosłowne, charakterystyczne dla całej twórczości Andrzeja Borowskiego martwe natury. Wypracowana technika własna: akryl i metal jest dodatkowym atutem prac.Patrycja Tokarska
Andrzej Borowski urodził się w 1969 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1994 roku. Malarstwo studiował w Pracowni Malarstwa prof. Zbysława Maciejewskiego. Autor ponad 30-stu wystaw indywidualnych. Jest autorem kilku realizacji malarstwa sakralnego, m.in. polichromii dla kościoła pw Rodziny w Piekarach Śląskich.
Jego obrazy znajdują się w kolekcjach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Chinach, Nowej Zelandii, Rosji. Ponadto brał udział w licznych wystawach zbiorowych i plenerach malarskich w Polsce, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Indiach; Targach Sztuki: Gent Lineart 95 w Gandawie, SIAC 95 w Strassburgu, Art Strassburg 96, Gent Line Art 2008 w Gandawie. Jest również współorganizatorem plenerów malarskich i kolekcjonerem sztuki.
Piętnaście lat temu w Krakowie, w Galerii Kersten odbyła się wystawa mojego malarstwa pt. „Indyjski Róż”. Inspiracją do namalowania obrazów była odbyta przeze mnie podróż do Indii. „Droga” z Delhi przez Radżastan do Boa, potem do Bombaju zaowocowała pracami, które inspirowane były symboliką, sztuką i architekturą tych miejsc. Powstały wtedy obrazy: „Tadż Mahal”, „Czerwone koty” i „adoracja bóstwa”, „Różowa Parwati”, „Sfinksy”...
Obecnie w cyklu „Jaipur” odtwarzam kolor, strukturę i patynę zawarte w architekturze, na które zwróciłem uwagę podczas podróży w mieście Jaipur. Są to wrażenie bardzo osobiste. Nie odwołuję jednak się do typowej symboliki, historii, kultury tego miejsca. Moje przeżycie malarskie jest subiektywnym odbiorem przeszłóści i kolor w którego „centrum” znalazłem się kilkanaście lat temu. Każdy obraz z cyklu ma ten sam tytuł „Jaipur” i nie jest ważne czy jest to figuracja czy abstrakcja. Wszytko jest „Jaipur”.
Cykl ten i jego „retrospekcję” można porównać nawet do pewnego „deja vu”. Na wystawie znalazły się obrazy spoza cyklu. Są one swoistym kontrapunktem w całości kompozycji wystawy. Andrzej Borowski
Organizatorem wydarzenia jest TOKARNIA.
Współorganizatorem wydarzenia jest Filharmonia w Szczecinie.