Na weneckiej wyspie Giudecca do 15 września prezentowana jest zbiorowa wystawa "Force field", która prezentuje prace trzynastu artystów, zaliczanych do grona najbardziej interesujących twórców młodego pokolenia w Polsce. Pośród nich znalazł się projekt "2019 score" pochodzącej ze Szczecina Małgorzaty Goliszewskiej, który powstał z pomocą muzyków z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Aby zapisać się do newslettera wymagana jest poniższa zgoda i oświadczenie!
"2019 score" to minutowy utwór muzyczny o charakterze dokumentalnym. Powstał na podstawie statystyk obrazujących wybrane aspekty stanu naszego życia na kuli ziemskiej. Każda ze ścieżek instrumentalnych ilustruje jedną ze statystyk. Utwór ten możliwy jest do wykonania przez dowolną grupę muzyków. Przed wykonaniem, każdy z muzyków wybiera jedną statystykę, a następnie rzuca kością, by ustalić wysokość dźwięku jaką będzie grał.
Kompozycja została zagrana i zarejestrowana w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie przez muzyków Orkiestry. Dokumentacja owego zdarzenia należy do integralnej części prezentowanego w Wenecji dzieła. Niemniej – jak donosi Onet Kultura – "artystka marzy, że będzie grany wielokrotnie w różnych kombinacjach i przez różnych artystów" (Katarzyna Janowska , Biennale Sztuki w Wenecji: moc jest z nami).
Utwór trwa 60 sekund, jednak można go wykonywać dowolną ilość razy, praktycznie w nieskończoność. Obrazuje on wtedy w czasie rzeczywistym zdarzenia zachodzące w świecie. Dla przykładu, na chwilę obecną, w trakcie każdych 60 sekund: diagnozuje się 9 zakażeń AIDS / HIV, ma miejsce 59 ślubów, 258 narodzin, 108 śmierci, 18 śmierci z głodu, 120 osób ginie w wypadkach, 58 samolotów startuje, Bill Gates zarabia 15000 dolarów, dług narodowy USA powiększa się o 3 miliony dolarów, następuje 5 trzęsień ziemi, wyciętych zostaje 2800 drzew, przeciętny mężczyzna 10 razy myśli o seksie, 300 000 ton lodu topi się na Antarktydzie, publikowanych jest 7 nowych artykułów na Wikipedii i publikowanych jest 5 książek. Kiedy nałożymy na siebie poszczególne dźwięki, wtedy z suchych i rzeczowych danych statystycznych powstaje muzyka, która być może w jakiś sposób obrazuje rytm naszego ludzkiego świata.
Wystawa "Force filed", na którą składają się realizacje video, instalacje, rzeźby, malarstwo oraz działania performatywne, została zorganizowana przez Fundację Rodziny Staraków. Ekspozycja nieprzypadkowo prezentowana jest w terminie 58. Biennale Sztuki w Wenecji. Według obserwatorów i dziennikarzy stanowi obowiązkowe uzupełnienie programu wydarzenia. Kuratorką jest Ania Muszyńska. Całość – jak donosi organizator – to pokaz energii, śmiałości i wagi aktualnej polskiej sztuki. Premierowe projekty trzynastu artystów, należących obecnie do czołówki twórców młodego pokolenia w Polsce, składają się na zajmującą i wielowymiarową narrację o teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. O wystawie można dowiedzieć się więcej na starakfoundation.org/pl/forcefield/wystawa.