MDF Festival 2019

Oskar Zięta po raz pierwszy w Szczecinie na MDF Festival!

AKTUALNOŚCI | 28-05-2019
Choć jego projekty wyglądają jak baloniki nadmuchane helem, jest to mylne wrażenie - wszystkie wykonane są z metalu i są w stanie wytrzymać obciążenie nawet kilku ton. Oskar Zięta, architekt, designer, inżynier, artysta, innowator, twórca technologii FiDU, zaprezentuje swoje prace w Filharmonii w Szczecinie podczas MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2019!
Jego dziadek był kowalem, można więc powiedzieć, że Oskar Zięta kontynuuje rodzinną tradycję, choć dostosował ją swoich czasów. Jest architektem, projektantem, designerem, rzeźbiarzem, naukowcem, wykładowcą akademickim i innowatorem na miarę XXI wieku - jego praca wymyka się jednak schematom i zaszufladkowaniu. Obok projektów Zięty nikt nie przechodzi obojętnie. Wszystkie przyciągają wzrok formą, kolorem, efektami świetlnymi, które tworzą. Wszystkie też prowokują pytanie o proces ich powstania. Bo jak z blachy można stworzyć obiekt, który wyglądem przypomina nadmuchany balonik?

Architekt, projektant, wizjoner

Oskar Zięta to absolwent architektury na Politechnice Szczecińskiej i stypendysta na Politechnice Federalnej w Zurychu, gdzie rozwijał swoje umiejętności w projektowaniu sterowanym komputerowo i nowoczesnych technologiach produkcyjnych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród z dziedziny designu. Stworzył technologię deformacji metalu za pomocą ciśnienia wewnętrznego - FiDU, w której tworzy kolekcję unikatowych mebli i obiektów artystycznych, oraz szuka zastosowań w przemyśle. Jego stołek PLOPP (polski ludowy obiekt pompowany powietrzem) to ikona designu z 2008 r. i jest prezentowany w wielu muzeach świata jako stołek przyszłości. Zięta znany jest również z realizacji największych obiektów w technologii free formingu jakimi są instalacja WIR w Galerii Północnej w Warszawie i nominowana do nagrody Miesa van der Rohe 2019 NAWA na wrocławskiej Wyspie Daliowej.

Oskar Zięta w 2010 r. założył studio projektowo-inżynieryjne Zieta Prozessdesign. Tworzy je interdyscyplinarny zespół architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego, inżynierów i technologów, ale i osób pracujących przy produkcji i wdrożeniach przemysłowych. Ich stałymi współpracownikami są psychologowie, biolodzy, naukowcy i wielu specjalistów z innych dziedzin. Firma zajmuje się rozwojem własnych, innowacyjnych technologii stabilizacji blachy m.in. FiDU i 3+. Ich produkcje inspirują i osiągają niespotykane rezultaty. Można je wykorzystywać w przemyśle, motoryzacji, drogownictwie, można też nimi aranżować przestrzenie mieszkalne i biurowe oraz oglądać w skali makro, jako rzeźby i instalacje artystyczne.

Oskar Zięta dla MDF Festival

Na zaproszenie Filharmonii w Szczecinie, podczas festiwalu MDF 13-15 września, ten znany na całym świecie projektant i artysta zaprezentuje m.in. prace z serii CRYSTALS. To formacja lustrzanych obiektów płynnie łączących geometryczne kształty z formami organicznymi. Polerowane powierzchnie zakrzywiają światło, tworząc zachwycającą grę refleksów i cieni. Inspirowana załamującymi światło diamentami instalacja CRYSTALS, skupia uwagę zarówno formą, jak i efektem odbicia blasku pod różnymi kątami.

Zapraszamy 13-15 września na pierwszą w Szczecinie wystawę Oskara Zięty, powstałą z myślą o  MUSIC.DESIGN.FORM Festival_2019.

Pełen program MUSIC.DESIGN.FORM Festival dostępny jest TUTAJ.
Marzec 2021
04MARcz, 19:00
RUBATO | Filharmonia Szczecin OnlineMILO Ensemblebezpłatna premiera online
05MARpt, 19:00