V Turniej Muzyków Prawdziwych - TMP 2019

Ludowe rekompozycje Mateusza Czarnowskiego

AKTUALNOŚCI | 30-08-2019
Zastępca kierownika Centrum Edukacji, kompozytor, lider zespołu Bubliczki, autor muzyki do świetnie przyjętej płyty „I żyli długo i w Szczecinie”, a także wielu utworów, które wybrzmiały ze sceny obu sal koncertowych lodowego pałacu. Mateusz Czarnowski zaskoczy Państwa swoimi kolejnymi kompozycjami już 6 września podczas koncertu inaugurującego jubileuszowy V Turniej Muzyków Prawdziwych!
Choć na co dzień pełni funkcję zastępcy kierownika, to jego kompozycje i charyzmatyczny sposób bycia wzbudzają ogromny entuzjazm publiczności. Swoje artystyczne przedsięwzięcia realizuje m.in. podczas specjalnych projektów. Płyta „I żyli długo i w Szczecinie” to najlepiej sprzedające się wydawnictwo od czasu powstania nowej siedziby Filharmonii. Jako lider zespołu Bubliczki ma na koncie wydawnictwa płytowe, występy w programach telewizyjnych oraz na największych i najważniejszych festiwalach w Polsce, a utwory zespołu mają setki tysięcy wyświetleń w popularnym serwisie YouTube.

6 września szykuje dla Państwa coś wyjątkowego. W programie Oprócz uwertury „Bajka” Moniuszki kompozycje, przy których wieczór upłynie w towarzystwie żywych, energicznych dźwięków. Przed nami premierowe wykonanie „Koncertu na skrzypce tradycyjne i orkiestrę”. Czego można się spodziewać? Trzech niezwykłych części koncertu rodem z oberków, sztrajerów i polek! Materiałem źródłowym kompozycji stały się nagrania terenowe, zrealizowane w latach 90., w szczególności nagrania Eligiusza Sieniawskiego ze wsi Dominikowo (które notabene zostały zarejestrowane przez… Dorotę Serwę – Dyrektora Filharmonii) repatrianta przybyłego w latach 40. na Ziemie Zachodnie z okolic Drohobycza.

Powstająca na potrzeby Turnieju Muzyków Prawdziwych suita tańców na orkiestrę symfoniczną utrzymana będzie w duchu współczesnej muzyki orkiestrowej. Szczecińskim filharmonikom będą towarzyszyli tancerze z Vagabond Physical Collective, którzy zaprezentują nową stylistykę tańca współczesnego w oparciu o tańce tradycyjne. Nad całością czuwać będzie Jacek Hałas, animator i muzyk z kręgu muzyki tradycyjnej. Będzie bardzo tanecznie!

Bilety na koncert inaugurujący jubileuszową V edycję Turnieju Muzyków Prawdziwych są jeszcze dostępne w kasie Filharmonii oraz online!

„Koncert na skrzypce tradycyjne i orkiestrę” został zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin.
RUBATO z Mayą Youssef
28-08-2019 11:55
01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online