Michael Roll zagra Beethovena, również na LiveFilharmonia.szczecin.pl

AKTUALNOŚCI | 02-10-2020
Jeżeli mają Państwo nawyk zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę i dodadzą do tego lekką ekscentryczność w zachowaniu i pomysłach – okaże się, że łączy Państwa z Beethovenem dużo więcej niż tylko zamiłowanie do dobrej muzyki. W piątek, 9 października o godzinie 19:00, w złotej sali oraz na livefilharmonia.szczecin.pl usłyszymy wspaniały utwór, z którym wiąże się niecodzienna historia…
Pierwsze wykonanie „Koncertu fortepianowego c-moll” Ludwiga van Beethovena odbyło się 5 kwietnia 1803 roku z kompozytorem w roli solisty. Niektórzy muzykolodzy do dzisiaj twierdzą, że utwór powstał trzy lata wcześniej. Brak na to rzetelnych dowodów. Zwłaszcza w świetle wspomnień „przewracacza kartek”, który asystował Beethovenowi tego dnia: Nie widziałem prawie nic poza pustymi stronami, co najwyżej na jednej lub drugiej stronie zostało zapisanych kilka całkowicie dla mnie niezrozumiałych egipskich hieroglifów, które miały służyć mu za wskazówki; grał prawie całą partię solową z pamięci, ponieważ, jak to często bywało… nie miał czasu na zapisanie tego wszystkiego na papierze.

Tym razem solistą koncertu będzie uznany brytyjski pianista Michael Roll, zwycięzca Leeds International Piano Competition w 1963 roku. Jest on jednym z najpopularniejszych artystów na Wyspach i od ponad pięćdziesięciu lat nie schodzi z desek scen koncertowych całego świata. Recenzje jego gry to najlepsza wizytówka artysty:
„On jest po prostu muzykalny od serca i rozumu po opuszki palców” [The Guardian]
„Mało który kraj ma talenty tego pokroju” [Sunday Times]
„To wybitny, interesujący artysta o mistrzowskiej technice i szczęśliwym połączeniu impulsu interpretacyjnego i logiki.” [Daily Telegraph]

Drugą część wieczoru wypełni muzyka Mieczysława Weinberga. Kolejny rok utrzymuje się on w czołówce najchętniej granych kompozytorów w Polsce, a renesans jego twórczości objął już znaczną część Europy. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi Michał Nesterowicz – artysta ceniony za dynamiczne, elokwentne interpretacje repertuaru symfonicznego, regularnie dyrygujący w salach koncertowych na całym świecie. Ciągła aktywność i występy z kolejnymi orkiestrami ugruntowały pozycję artysty jako jednego z najbardziej rozchwytywanych europejskich dyrygentów.

Przypominamy i zachęcamy do korzystania z naszej platformy, na której transmitujemy wybrane koncerty na żywo. Powiększa się także archiwum VOD, do którego dostęp jest przyznany po zakupie wybranego pakietu (10 zł – 24h, lub 20 zł – 72h). Zachęcamy do zapoznania się z działem pomocy platformy, dostępnym na livefilharmonia.szczecin.pl/pomoc

01CZEwt, 11:00
05CZEsb, 11:00
05CZEsb, 19:00