GRANDIOSO

Bergmann, orkiestra i dwie symfonie

AKTUALNOŚCI | 07-10-2020
W piątek 16 października o godzinie 19:00 zapraszamy na wieczór z symfoniami Arnolda Schönberga i Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę poprowadzi niezastąpiony maestro Rune Bergmann, a koncert będzie można zobaczyć osobiście w złotej sali oraz poprzez platformę streamingową live.filharmonia.szczecin.pl.

Polsko-norweska miłość do muzyki

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie to zespół z ponad 70-letnią historią, który od sezonu 2016 / 2017 prowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann. Jego energia i żywiołowość, połączone z doskonałym warsztatem i kreatywną interpretacją dzieł muzycznych, sprawiają, że wymieniany jest wśród najlepszych młodych dyrygentów krajów skandynawskich.

Pod jego batutą muzycy rozwijają nie tylko umiejętności pracy w dużej grupie, ale także w mniejszych, niejednokrotnie kameralnych składach oraz pracę solową. Swoją wszechstronność i pasję do muzyki artyści prezentowali niejednokrotnie podczas koncertów i wydarzeń organizowanych przez Filharmonię. Nie inaczej będzie też w piątek 16 października o godzinie 19:00, kiedy to usłyszymy dwie przygotowane przez naszych artystów symfonie - „Kammersymphonie nr 1” Arnolda Schönberga oraz symfonię „Pastoralną” Ludwiga van Beethovena.

Symfonia jak powieść

Za twórcę pierwszej symfonii uznawany jest Boccherini, Haydn ustalił jej formę, Mozart ją ukształtował, ale to Beethoven uznawany jest za mistrza, który doprowadził ją do perfekcji. Kluczem do rozumienia symfonii wydaje się potraktowanie jej jak dobrą powieść, z wartką akcją i charakterystycznymi bohaterami. Niczym opowiadanie symfonia w swojej muzyce zawiera nieprzewidziane wydarzenia, kolejne rozdziały ubarwione konkretnymi emocjami i finał, który w jednych odbiorcach pozostawia uczucie spełnienia, a u innych wyraźny niedosyt i oczekiwanie na kolejną część.

Takie właśnie emocje pojawią się także 16 października, dzięki kompozycjom, które wytypowaliśmy do programu koncertu. W roli przewodnika i narratora wystąpi niezrównany Rune Bergmann.

Na koncert SCHÖNBERG | BEETHOVEN 250 zapraszamy w piątek 16 października o godzinie 19:00.

Bilety na koncert w cenie 25-55 zł można kupić w kasie Filharmonii i na filharmonia.szczecin.pl. Koncert będzie transmitowany na żywo na dedykowanej platformie streamingowej. Dostęp do płatnej transmisji koncertu (a w tym także do archiwum koncertów) w cenie 10/20 zł można wykupić na livefilharmonia.szczecin.pl.

W związku z transmisją koncertu uprzejmie prosimy o wcześniejsze przybycie do Filharmonii i zajęcie miejsc na sali do godziny 18:50.

Partnerem koncertu jest Szczecińska Izba Adwokacka.

Koncert organizowany jest w ramach projektu „Transgraniczną Limuzynką do Filharmonii” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).
01CZEwt, 11:00
05CZEsb, 11:00
05CZEsb, 19:00
BRILLANTE | LiveFilharmoniaKrzysztof Herdzin & Motion Triokoncert z publicznością / płatna transmisja online