Rozpoczęliśmy VII Turniej Muzyków Prawdziwych

AKTUALNOŚCI | 02-09-2021
Otwarciem wystawy „Sybiracy na Pomorzu Zachodnim” rozpoczęła się tegoroczna, siódma już edycja Turnieju. Do 5 września Filharmonia zostaje przejęta przez artystów, badaczy i aktywistów związanych z szeroko pojętym muzycznym folklorem.
2 września, w sali kameralnej odbędzie się spotkanie MUZYKA ODNALEZIONA, w czasie którego Andrzej Bieńkowski, badacz kultury muzycznej wsi polskiej i wschodnioeuropejskiej, zaprezentuje zbierane od początku lat 80. XX w. materiały etnograficzne (nagrania filmowe).

2 i 3 września odbędą się WARSZTATY BADAWCZE poświęcone między innymi roli, sposobom zachowania i przekazania pamięci rodzinnej i wspólnotowej. Zaineresowani mogą się jeszcze zgłosić, wypełniając formularz i wysyłając na adres: kaciarynabychak@gmail.com.

Koncert inauguracyjny KRESY KLASYCZNIE odbędzie się 3 września. Podczas wydarzenia muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie wykonają repertuar klasyczny nawiązujący do kultury ziem wschodnich Rzeczpospolitej oraz koncert fortepianowy (premiera) inspirowany twórczością i działalnością urodzonego na Kresach, a osiadłego na Pomorzu Zachodnim cymbalisty, Edwarda Mojsaka.

Przesłuchania konkursowe ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH I SOLITÓW WOKALISTÓW oraz KAPEL I SOLISTÓW INSTRUMENTALISTÓW zaplanowano na 4 września.

W tym dniu, w sali kameralnej odbędzie się też zabawa taneczna KRESOWY DOM TAŃCA.

5 września odbędą się RODZINNE WARSZTATY TAŃCÓW I PIEŚNI KRESOWYCH. Zajęcia poprowadzi głośny, żeński duet, specjalizujący się z muzyce Suwalszczyzny – Kanka Franka.

Turniej zakończy się niedzielnym KONCERTEM FINAŁOWYM w sali symfonicznej. Wystąpią w nim laureaci wszystkich kategorii, a w drugiej części – zespół Wernyhora.

Turniejowe zmagania – rozgrywane w czterech kategoriach: solista instrumentalista, solista wokalista, kapela, zespoły śpiewacze – oceniać będzie jury w składzie: dr Weronika Grozdew-Kołacińska (Instytut Sztuki PAN, wokalistka), Piotr Zgorzelski (instrumentalista, tancerz) oraz Maria Bikont (wokalistka, instrumentalistka, laureatka pierwszej edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych w 2015 roku).

VII Turniej Muzyków Prawdziwych dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Partnerem VII edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych jest ZAIKS.

Fundatorem nagrody dla laureata VII edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych jest Poseł na Sejm Jarosław Rzepa.

Lipiec 2022
DZIŚ01 LIPpt, 14:00
DZIŚ01 LIPpt, 15:00
JUTRO02 LIPsb, 12:00