Rusza Turniej Muzyków Prawdziwych

AKTUALNOŚCI | 26-08-2016
Szczecin na kilka dni stanie się ludową stolicą Polski. Do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zjadą się z muzycy i grajkowie z całego kraju, żeby wziąć udział w Turnieju Muzyków Prawdziwych. W cztery dni odbędzie się aż osiem folkowych wydarzeń muzycznych. Zwieńczeniem turnieju będzie wielki koncert finałowy. Impreza potrwa od 1 do 4 września.

Najwybitniejsi muzycy od dawna czerpią inspirację z muzyki ludowej. Dlatego też w gmachu Filharmonii w Szczecinie już po raz drugi głośno zabrzmią dźwięki najlepszych wykonań muzyki tradycyjnej, proponowanych przez „Muzyków Prawdziwych”.
W Turnieju Muzyków Prawdziwych biorą udział muzycy ludowi, muzykanci oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną ‒ od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. Turniej rozgrywa się w czterech kategoriach (soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne, zespoły śpiewacze). Do udziału w przesłuchaniach zakwalifikowało się ponad 200 osób, reprezentujących 14 województw. W jury zasiądą: śpiewaczka Agata Harz, kulturoznawca prof. Bogdan Matławski oraz Krzysztof Trebunia-Tutka – lider i założyciel zespołu Trebunie-Tutki. Wszyscy doskonale znani polskiemu światu folkowemu.

Tegoroczny Turniej to nie tylko przesłuchania konkursowe, ale także pokaz filmów z kolekcji „Muzyka odnaleziona”, warsztaty dla dzieci i muzyków oraz Dom Tańca. Koncert inauguracyjny podzielony zostanie na dwie części: w pierwszej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie zestawiona zostanie z sopranem i białym głosem oraz chórem śpiewaków ludowych, w drugiej wystąpi szwedzkie trio skrzypcowe Limbohofvet. W koncercie finałowym wystąpią laureaci turnieju. Po nich usłyszymy „Pieśni Zbójnickie” wyjątkowego duetu artystycznego: Krzysztofa Trebuni-Tutki wraz z Tymonem Tymańskim.

Występy nagrodzonych wykonawców podczas koncertu finałowego transmitowane będą za pośrednictwem serwisu Youtube na kanale Filharmonii. W każdej kategorii zostaną przyznane nagrody finansowe, których łączna pula wynosi ponad 20 tysięcy złotych.

Turniej Muzyków Prawdziwych nieprzypadkowo odbywa się w Szczecinie. To miasto doskonale pamięta zawieruchę wojenną i migracje ludności. To na ziemie Pomorza Zachodniego po drugiej wojnie światowej przybyli ludzie z najróżniejszych krain geograficznych, przywożąc ze sobą kulturalny bagaż. Szczecin stał się miejscem spotkania wielu tradycji i jest nim do dziś.

Udział w przesłuchaniach i projekcjach filmowych jest bezpłatny, wejściówki można odebrać w kasie Filharmonii. Do Domu Tańca w holu Filharmonii wstęp jest wolny. Sprzedaż biletów na warsztaty muzyczne i koncerty trwa od 16 sierpnia.

Potańcz w starym stylu
26-08-2016 15:00
Marzec 2021
04MARcz, 19:00