Filmowa opowieść o Święcie Muzyki

AKTUALNOŚCI | 14-07-2017
Szczecin włączył się w ogólnoświatowe obchody Święta Muzyki, które odbyły się 21 czerwca. Był to także wielki finał filharmonicznej akcji społecznej Usłysz Dobre Dźwięki. Całe miasto wypełniło się muzyką. Była klasyka, rockowe uderzenie i dyskotekowe rytmy. Zobacz relację z tego wspaniałego dnia!
Muzyczne happeningi w przestrzeni miejskiej rozpoczęły się około godziny 14.00. Na placach Grunwaldzkim, Orła Białego, Rodła a także na Jasnych Błoniach i przed Domem Kultury Skolwin wyrosły muzyczne miasteczka. Każdy kto był akurat w okolicy, mógł posłuchać różnorodnych dźwięków – były saksofony, chóry a nawet orkiestra perkusyjna!

Zobacz film:

Nie lada gratka spotkała wszystkich, którzy jechali tego dnia pociągiem do Berlina. Towarzyszyła im muzyka na żywo w wykonaniu szczecińskich i berlińskich artystów. Taka symboliczna wymiana przygranicznych brzmień. Podczas oczekiwania na pociąg muzycy przygrywali przed dworcem. - Nie każdy ma czas by iść do Filharmonii. - Myślę, że takich małych koncertów powinno być więcej. - Bardzo fajnie i przyjemnie. Mam nadzieję, że spędzę podróż słuchając takich utalentowanych muzyków - mówili Annie Łukaszek z Radia Szczecin pasażerowie.

Wieczorem w złotej sali Filharmonii w Szczecinie, wystąpiła West Side Sinfonietta - wyjątkowy zespół, który współtworzą muzycy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Ciekawostką jest to, że orkiestra prowadzona jest nie tradycyjnie przez dyrygenta, lecz od pulpitu przez skrzypków. Rolę tę pełnią wybitni muzycy, koncertmistrzowie orkiestr Paweł MaślankaMarcin Danilewski. Wraz nimi trzon zespołu tworzy z doskonały kontrabasista Jacek Sosna. Repertuar orkiestry jest różnorodny, obejmuje zarówno dzieła klasyczne, jak i muzykę salonową. Podczas Święta Muzyki zagrali „Cztery pory roku” – w wersji Vivaldiego oraz Piazzolli.

Kiedy na dworze zrobiło się szaro, hol Filharmonii zamienił się w taneczny parkiet! Trzech DJ-ów, trzy różne ścieżki, trzysta słuchawek – Silent Disco! Od muzyki klubowej, przez polską i zagraniczną muzykę popularną po remiksy polskich przebojów lat 60-70. Zabawa trwała do późnych godzin

Święto Muzyki powstało z inicjatywy francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia Marcela Landowskiego. Impreza miała swoją premierę w Paryżu 21 czerwca 1982 roku. Podczas inauguracji Jack Lang, ówczesny minister kultury, zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Popularność święta we Francji sprawiła, że zaczęły obchodzić je także inne kraje. Każdego roku instytucje muzyczne - Filharmonie, Opery, szkoły muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, kawiarnie, jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Siłą Święta Muzyki jest to, że nie ma ona jednego epicentrum, ale powstaje w wielu miejscach na zasadzie ruchu społecznego.
Rekrutacja do ILYO 2017
03-07-2017 17:16
Czerwiec 2020
DZIŚ01 CZEpn, 10:00