JESTEŚMY W DOMU

Transmisja koncertu 11 listopada STO NA STO | Muzyczne dekady wolności | Górecki

AKTUALNOŚCI | 08-11-2018
11 listopada w ramach projektu "Sto na sto. Muzyczne dekady wolności" Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą maestro Wojciecha Michniewskiego włączy się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Jednocześnie koncert zakończy całotygodniowy cykl wydarzeń prezentujących muzykę polską w najlepszym wydaniu. Koncert będzie można usłyszeć na żywo na antenie Programiu 2 Polskiego Radia.
Projekt "Sto na sto. Muzyczne dekady wolności", to przedsięwzięcie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które uświetnia obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego kulminacyjny punkt, to koncerty, m. in. w Nowym Jorku, Londynie, Wiedniu, Warszawie, Katowicach, czy Szczecinie - 11 listopada 2018 roku na 11 estradach na świecie i w 11 najlepszych salach koncertowych w Polsce, zabrzmi 100 utworów polskich kompozytorów w interpretacji znakomitych solistów, orkiestr, chórów i zespołów o międzynarodowej renomie.

Jeden z finałowych koncertów transmitowanych przez Program 2 Polskiego Radia odbędzie się także w Szczecinie. 11 listopada o godz. 17:00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wykona „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Muzyków poprowadzi jeden z najbardziej cenionych i znanych polskich dyrygentów - maestro Wojciech Michniewski. Partie wokalne wykona Elżbieta Szmytka.

Wojciech Michniewski to dyrygent przez wiele lat związany z Filharmonią Narodową i najważniejszymi instytucjami muzycznymi w Polsce, a także ceniony kompozytor. W 2005 roku został uhonorowany jubileuszową Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich „za wieloletnie i kreatywne towarzyszenie polskiej muzyce współczesnej” oraz odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Dwukrotny zdobywca nagrody Fryderyk. Jest dyrygentem bardzo wszechstronnym, prowadzi zarówno koncerty symfoniczne, jak i spektakle operowe, a obok repertuaru klasycznego jest szczególnie ceniony za interpretacje muzyki współczesnej.

Maestro Michniewski dobrze znany jest szczecińskiej publiczności - wielokrotnie koncertował w Filharmonii w Szczecinie. Ostatni raz prowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie w 2010 roku, koncert "STO NA STO | Muzyczne dekady wolności | Górecki" będzie więc jego powrotem do Szczecina po aż ośmiu latach, a także pierwszą wizytą w nowej siedzibie i złotej sali symfonicznej.

III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” to utwór, który przyniósł Góreckiemu, niespotykaną w świecie muzyki współczesnej, globalną popularność. Do dzisiaj pozostaje uznawany w światowej literaturze za dzieło wyjątkowe. Wkrótce po opublikowaniu Symfonii przez wytwórnię Elektra Records, trafiła ona na czołowe miejsca amerykańskich i brytyjskich list przebojów, sprzedając się w ponad milionowym nakładzie. Za sprawą wyjątkowej ekspresyjności wyrażonej przez kompozytora w minimalistycznej formie Symfonia doskonale wpisała się w wybredny gust bardziej i mniej doświadczonych współczesnych melomanów.

W związku z transmisją radiową koncertu "STO NA STO | Muzyczne dekady wolności | Górecki" 11 listopada 2018 r. w Programie 2 Polskiego Radia uprzejmie prosimy o wcześniejsze przybycie do Filharmonii i zajęcie miejsc na sali do godziny 16:50.

Koncert 11 listopada "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" współorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie realizowane pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017 - 2021.

Projekt "Jesteśmy w domu" sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Arch Inside - wernisaż
06-11-2018 15:23
01CZEwt, 11:00
05CZEsb, 11:00