Stacey Kent inauguruje jazzowy cykl Espressivo

AKTUELLES | 04-10-2019
Stacey Kent, absolutna ekstraklasa wokalistyki jazzowej, artystka legendarnej wytwórni Blue Note, wystąpi 7 października w Filharmonii w Szczecinie. Będzie to jej pierwszy w Polsce koncert z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej! Wydarzenie otworzy Espressivo 2019/2020 - cykl jazzowych koncertów w Filharmonii w Szczecinie.
Każdy, kto słucha śpiewu Stacey Kent ma wrażenie, że śpiewa wyłącznie dla niego - komplementują krytycy podkreślając wyjątkową atmosferę na koncercie pomiędzy artystką a słuchaczami. Ma styl porównywalny do największych, do Billie Holiday, Elli Fitzgerald, śpiewa jak Nat King Cole, czysto, wyraźnie, w tonie przypominającym rozmowę - powiedział niegdyś o Kent trzykrotny zdobywca Oscara, nieżyjący już Jay Livingston.

Wraz z publikacją jej pierwszego solowego albumu „Close Your Eyes” w 1997 krytycy ogłosili narodziny nowej gwiazdy jazzu o czystym, urzekającym głosie. Chwalili jej umiejętność nieskazitelnego frazowania i niepowtarzalną estetykę łączącą wrażliwość i wyrafinowanie. Stacey Kent odcisnęła bardzo charakterystyczne subtelne piętno na standardach, a także wprowadziła do kanonu nowe brzmienia. Estetyka Kent rozciąga się między jazzem, popem a bossa novą, podobnie jak twórczość Cassandry Wilson, Diany Krall, Melody Gardot. Piosenkarka wykonuje swoje utwory w języku angielskim, francuskim i portugalskim. Szósty album artystki „Breakfast On the Morning Tram” (pierwszy pod szyldem wytwórni Blue Note), we Francji sprzedał się w nakładzie 150 000 CD co jest jednym z najlepszych wyników sprzedaży jazzowej płyty w tym kraju.

W złotej sali usłyszymy materiał z płyty „I Know I Dream: Orchestral Sessions”, w nagraniu której wzięło udział ponad 50 muzyków orkiestrowych. Recenzje tej płyty skupiają się na intymnej i emocjonalnej atmosferze nagrań oraz czystej przyjemności płynącej ze współgrania aranżacji z barwą głosu Stacey Kent. Recenzenci podkreślają także harmonię, na którą składa się subtelność śpiewu Kent oraz delikatne brzmienie orkiestry. Przy tej płycie, podobnie jak przy wielu wcześniejszych projektach, Stacey Kent współpracowała ze swoim mężem Jimem Tomlinsonem, kompozytorem i producentem, oraz z Kazuo Ishigurą, zdobywcą literackiej Nagrody Nobla w 2017 roku.

Koncert poprowadzi Norbert Twórczyński. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa oraz Akademii Sztuki w Szczecinie (edukacja muzyczna - specjalność: dyrygentura chóralna). Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem. Laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. W latach 2012-2016 asystent dyrygenta w Operze na Zamku. Aktualnie związany z Filharmonią w Szczecinie, w której od 2014 do chwili obecnej poprowadził ponad 30 koncertów. Norbert Twórczyński jest także pedagogiem Akademii Sztuki w Szczecinie, w której prowadzi zajęcia zespołów orkiestrowych oraz dyrygowania.

Po koncercie będzie możliwość uzyskania autografu artystki. Stacey Kent będzie podpisywała płyty, które tego dnia będą w sprzedaży w sklepie Filharmonii.
Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskaKostenlose Online-Premiere
02MAISo, 19:00