SOUNDLAB

Teoniki Rożynek - fanka dźwiękowych błędów

AKTUELLES | 07-02-2020
Teoniki Rożynek choć ma wykształcenie akademickie, daleka jest od respektowania klasycznych reguł. Stawia za to na improwizację i ekspresję. W trakcie występu razem z Qbą Janickim w Filharmonii w Szczecinie 20 lutego o godzinie 20:00 zabrzmi m. in. premierowa kompozycja napisana przez ten duet. Bilety dostępne są w kasie oraz na filharmonia.szczecin.pl
„Świetna muzyka Teoniki Rożynek jest wirującym niepokojem, tą Strzygą, która wisi cały czas nad spektaklem wwierca się w umysły bohaterów wpędzając ich w histerię, wywołując ból trzewi, tej busoli w brzuchu odpowiedzialnej za sumienie i działanie”. Aleksander Karwowski

Teoniki Rożynek tworzy muzykę instrumentalną, elektroakustyczną i elektroniczną. Porusza się w obszarach muzyki współczesnej, nieakademickej elektroniki, sound designu. Jej specjalnością są niskie brzmienia, głębokie dźwięki, a tworzona muzyka zazwyczaj zmierza w stronę mrocznych wizji. Inspirację czerpie głównie z otaczającego świata, fascynuje się brzmieniem brudnym, glitchowym, często pozamuzycznym – odgłosy samochodów, maszyn, zwierząt. Jak sama mówi: „Podobają mi się źle nagrane rzeczy, które mogę utrwalić i wykorzystać. Błąd jest moją przedziwną muzyczną obsesją. Znacznie większą wartość stanowi dla mnie nagranie fletu, w którym ktoś się pomylił albo słyszy się chrząknięcia w tle niż studyjne nagranie, na którym flet brzmi idealnie. Błąd potrafi stworzyć dodatkową warstwę, która jest dla mnie znacznie bardziej interesująca. Naturalne niedostatki, uchwycona chwila – to wydaje mi się szalenie fascynujące! Z tego można rzeźbić część makro, błąd może zupełnie zmienić przebieg utworu. Realny błąd na poziomie mikro może wpłynąć na całą konstrukcję.” - mówi Rożynek w wywiadzie dla Glissando.

Ma w sobie dużą chęć działania w kolektywach, w tym kompozytorskich. Chętnie współpracuje także z artystami działającymi na polu innych dziedzin sztuki: performance, film, teatr.

Teoniki Rożynek i Qba Janicki, występując w duecie, wykorzystują „elektroniczne przetworzenia sygnału audio generowanego przez instrumenty akustyczne”. Mają wykształcenie akademickie, jednak są dalecy od respektowania klasycznych reguł. Ich wspólne działania charakteryzuje przede wszystkim improwizacja i ekspresja. Przy czym to, co tworzą, ma swoisty ciężar. Występowali wspólnie m.in. na wrocławskiej odsłonie festiwalu Avant Art w 2019 roku, a także na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” w 2018 roku.

W trakcie występu w Filharmonii w Szczecinie zabrzmi premierowo kompozycja napisana na perkusję amplifikowaną, elektronikę oraz zespół kameralny.

Koncert Lab 5: Teoniki Rożynek & Qba Janicki już w czwartek, 20 lutego o godzinie 20:00. Bilety w cenie 10-20 zł do nabycia w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.
Miłosne arie operowe
03-02-2020 13:36
März 2021
04MÄRDo, 19:00