MDF Festival 2020 MUSIC.DESIGN.FORM

Wystawa Witka Orskiego na MDF Festival

AKTUELLES | 17-09-2020
Wystawa prac Witka Orskiego - artysty wizualnego i fotografa - otworzy festiwal MDF w Filharmonii w Szczecinie już w najbliższą środę 23 września o godzinie 19:00. Będzie to jednocześnie inauguracja działalności filharmonicznej Galerii Poziom 4 w nowej odsłonie - przy współpracy z TRAFO Trafostacją Sztuki w Szczecinie oraz z Akademią Sztuki w Szczecinie. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w kasie Filharmonii od 18 września.

White Balance Witka Orskiego

Projekt w ramach MUSIC.DESIGN.FORM Festival w Filharmonii w Szczecinie stanowić będzie namysł nad eksponowanemu nieopodal w Muzeum Narodowym pejzażowi afrykańskiej wioski. Prezentowane fotografie będą dokumentacją przedmiotów z historycznej szczecińskiej „Kolekcji Afrykańskiej”, podzielonej obecnie pomiędzy Muzeum Narodowe w Szczecinie i Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Historycznie formułowane w okresie PRL postulaty uniwersalistyczne, internacjonalistyczne i humanistyczne zostaną skonfrontowane ze współczesną refleksją postkolonialną. Każe ona odczytywać rozsiane po Europie kolekcje artefaktów z Afryki jako symbole bezwzględnej dominacji kulturowej białego człowieka.

Stosowane w cyfrowej fotografii tytułowe pojęcie balansu bieli zostanie potraktowane jako metafora dekonstrukcji “równowagi” i “porządku” zaprowadzanych od wieków wobec kultur afrykańskich przez kolonizatorów. Jednocześnie, sposób ekspozycji zdjęć i ich, specjalnie przygotowane, barwne oświetlenie odniosą się bezpośrednio do wizualnego balansu bieli. Ukazana zostanie niejednoznaczność i uznaniowość tego, co zwykliśmy interpretować jako białe i nie-białe. Trudno o lepszy kontekst dla takiego projektu niż biały pejzaż wnętrz Galerii Poziom 4. w Filharmonii w Szczecinie.

Wystawa Witka Orskiego będzie otwierała nową edycję MUSIC.DESIGN.FORM Festival oraz będzie pierwszą wystawą w nowej formule działania Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wernisaż odbędzie się w środę 23 września o godz. 19.00 w budynku Filharmonii w Szczecinie. Bezpłatne zaproszenia będzie można odbierać w kasach Filharmonii od piątku 18 września w godzinach otwarcia kas.

Kuratorem wystawy jest Kamil Kuskowski.

MDF Festival 2020

Trzecia edycja MDF Festival, który odbędzie się w dniach 23-27 września 2020 r. to dźwiękowe pejzaże – soundscapes. Do tematu, rozpatrywanego dziś szeroko w kontekście akustycznym, środowiskowym czy architektonicznym, podejdziemy od strony muzycznej, ale i w wymiarze pozamuzycznym. Trzy koncerty, transmitowane także online, przeniosą uczestników do świata dźwięków inspirowanych przyrodą. Przedpremierowo zabrzmi projekt muzyczny Hani Rani i Dobrawy Czocher, zagra także Orkiestra Symfoniczna, a wisienką na torcie będzie koncert finałowy zespołu Echo Collective. Ciała i zmysły ożywi set DJski Agnieszki Obszańskiej i Łukasza Dziedzica. Młodzież i dzieci podczas warsztatów zagłębią się w świat dźwięków. Nie zabraknie intrygującej instalacji online oraz oczywiście efektownej iluminacji budynku, która znów zmieni się w płótno intrygujące barwną wizualizacją.

Więcej na mdf.filharmonia.szczecin.pl
23-09-2020, 19:00White Balance - wernisaż
Juni 2021
01JUNDi, 11:00