MDF Festival 2020 MUSIC.DESIGN.FORM

MDF Festival startuje już 23 września!

AKTUELLES | 21-09-2020
Muzyka, obraz, światło, architektura, design i nowoczesne technologie przez pięć dni w jednym miejscu. Podczas koncertów, wystaw warsztatów i wydarzeń towarzyszących z otaczających nas dźwięków i stworzymy muzyczne i wizualne pejzaże! Już w środę 23 września rusza pięciodniowy MUSIC.DESIGN.FORM Festival!

Soundscapes

MUSIC.DESIGN.FORM Festival jest przestrzenią, w której nowoczesność i innowacyjność łączą się z klasyką. Festiwal odpowiada na współczesne trendy i oczekiwania odbiorców. Hybrydowe rozwiązania koncertowe, wykorzystanie nowoczesnych technologii, czy przewidziane w tegorocznej edycji streamingi, pozwolą na udział koncertach nie tylko osobiście, ale i online.

Trzecia edycja MUSIC.DESIGN.FORM Festival, który odbędzie się w dniach 23-27 września 2020 r. to właśnie dźwiękowe pejzaże – soundscapes. Do tematu, rozpatrywanego dziś szeroko w kontekście akustycznym, środowiskowym czy architektonicznym, podejdziemy od strony muzycznej, ale i w wymiarze pozamuzycznym.

W Filharmonii i online

Czekają nas trzy koncerty, które będą transmitowane także online, przeniosą nas do świata dźwięków inspirowanych przyrodą bądź przywodzącą na myśl wędrówkę przez dżunglę, górskie szlaki albo bezkresny ocean.

W czwartek 24 września o godzinie 21:00 ciała uczestników i wszystkie ich zmysły ożywimy podczas dedykowanego festiwalowi tanecznego DJskiego live setu Agnieszki Obszańskiej i Łukasza Dziedzica, w czasie którego biały hol Filharmonii zmienimy w płótno dla efektownych wizualizacji.

Sobotni koncert 26 września o godzinie 20:00 będzie podróżą w głąb siebie, głębokim oddechem w zgodzie z naturą i płynącym czasem. Przedpremierowo zabrzmi najnowszy projekt muzyczny Hani Rani i Dobrawy Czocher, którego premiera w postaci płyty planowana jest na początek 2021 roku. Fortepian i wiolonczela, uzupełnione miękkim brzmieniem syntezatorów oraz efektownymi wizualizacjami przeniesie nas do świata najczulszych, inspirowanych naturą, dźwięków.

Wisienką na torcie będzie koncert zespołu Echo Collective w niedzielę 27 września o godzinie 19:00. Artyści przedstawią niesamowity projekt: kwartet smyczkowy Jóhanna Jóhannssona, „12 rozmów z Thilo Heinzmannem”. Spokój i precyzja twórczości i wykonań Echo Collective sprawia, że ​​przemyślana prostota utworów jest przekonująca, a malowane nią pejzaże, choć minimalistyczne, są wyraziste i przekonujące.

Wszystkie te wydarzenia będzie można zobaczyć online na livefilharmonia.szczecin.pl. Na trzech z nich spotkamy się osobiście w Filharmonii, a koncert finałowy będzie transmisją online przygotowaną specjalnie z myślą o MUSIC.DESIGN.FORM Festival.

MDF wychodzi w miasto

Jak co roku wraz z artystamiuczestnikami festiwalu MDF będziemy odkrywać dźwięki miasta. Tym razem poszukamy podczas muzycznego spaceru z przewodnikiem miejskim Przemkiem Głową, który odbędzie się w sobotę 26 września o godzinie 16:00. Spacer ten rozpocznie się w nowej Miejskiej Strefie Harmonii - Syrenich Stawach, gdzie godzinę wcześniej, o 15:00, swój finał będą miały dwudniowe warsztaty dla młodzieży. Podczas plenerowego koncertu wykonane zostaną kompozycje tworzone podczas trwania festiwalu MDF.

Nie tylko muzyka

Bezpośrednio pod geometrycznym dachem z charakterystycznymi świetlikami, czyli w galerii Poziom 4. zaprezentujemy wystawę prac artysty wizualnego i fotografa - Witka Orskiego. Dla przewodzących festiwalowi pejzaży będzie ona kontrapunktem i uruchomi naszą wyobraźnię monokolorystycznymi pracami. Wernisaż odbędzie się pierwszego dnia trwania festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM - w środę 23 września o godzinie 19:00.

Nie zapomnimy także o naszych najmłodszych fanach i melomanach. W niedzielę 27 września podczas warsztatów dla dzieci „Którędy do dźwięku?” odkryjemy muzykę pośród przedmiotów, które, wydawać by się mogło, nie grają, a następnie stworzymy dźwiękową mapę pomagającą odnaleźć dźwięki.

Nie zabraknie dźwiękowej instalacji, którą tym razem zobaczymy online. Projekt Piotra Matoska „Kurki. Lipsync for Identity” porusza zagrożenia cywilizacyjne i klimatyczne, które są udziałem człowieka, analizując w tym kontekście konstrukt, jakim jest podział na naturę i kulturę.

Pokazy iluminacji budynku

Filharmonia na czas festiwalu sama stanie się obiektem artystycznym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Po raz kolejny fasada biała na co dzień fasada budynku stanie się swoistym płótnem. Zapraszamy na specjalne, towarzyszące Festiwalowi MDF 2020 pokazy iluminacji, za które odpowiada szczecińskie Pushka Studio. W dniach 23-27 września od godziny 20.50 do północy.

23-27 września trzeba być z Filharmonią w Szczecinie

Podczas tegorocznej edycji MUSIC.DESIGN.FORM Festival damy wszystkim możliwość oderwania się od codzienności i poszukania frapujących dźwiękowych pejzaży. Pokażemy wszystkim, że właśnie tu, w Szczecinie, dzieją się rzeczy gdzie indziej niespotykane. Pokażemy Filharmonię z zupełnie innej strony.

Bądźcie z nami od 23 do 27 września!

Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00