BRILLANTE

Ballady grudniowe w Filharmonii

AKTUELLES | 07-12-2020
17 grudnia o godzinie 19:00 zapraszamy na koncert „Ballady grudniowe na głos i orkiestrę”. W 50. rocznicę Wypadków Grudniowych w Szczecinie w złotej sali Filharmonii zabrzmią utwory poświęcone pamięci tych, którzy walcząc o wolność, oddali swoje życie. Bezpłatna transmisja koncertu odbędzie się m. in. na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.
Pieśni „Szczecińska ballada”, „Podzwonne” i „Śpiewajcie, rodacy” to wiersze nieznanych autorów – robotników Grudnia 1970 roku, do których muzykę w 2010 roku skomponował Ryszard Leoszewski. Były one śpiewane także wcześniej – w archiwum Polskiego Radia Szczecin zachował się fragment „Ballady” na melodię piosenki zakazanej w czasach niemieckiej okupacji, a „Śpiewajcie, rodacy” wykonywano na melodię jednej z tradycyjnych kolęd.

Dopełnieniem programu będą pieśni do słów wybitnego poety Leszka Aleksandra Moczulskiego. Jedna z nich, „Ochroń nas, Boże, przed burzą”, powstała w 1981 roku, a jej telewizyjna premiera zaplanowana była na 24 grudnia. Niestety stan wojenny pokrzyżował te plany – program nie pojawił się na ekranie, a piosenka została wycięta z taśmy.

Niezwykle symbolicznie zabrzmią również utwory do wierszy zmarłego w grudniu 1938 roku w radzieckim łagrze wspaniałego poety Osipa Mandelsztama. Jego poezja jest wielowymiarową podróżą o historycznym i edukacyjnym wymiarze. Nie pozwala zapomnieć, że życie i wolność człowieka to jego niezbywalne podstawowe prawa.

Koncert w Filharmonii będzie częścią przedsięwzięć odbywających się tego dnia w Szczecinie i upamiętniających okrągłą rocznicę wydarzeń, które już na zawsze wpisały się w historię nie tylko naszego miasta. Tuż po koncercie, o godzinie 20.30 zapraszamy na finał „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” – 1970 – 1990 - cyklicznego, ogólnopolskiego konkursu historycznego dla uczniów II klas licealnych i III technikum. Tegoroczne obchody rocznicy Grudnia ’70 zwieńczy zaś wieloelementowe widowisko historyczne na Placu Solidarności, którego początek zaplanowano na godzinę 21. Około 40 artystów przedstawi sceny, które 50 lat temu rozgrywały się na ulicach naszego miasta.

Koncert „Ballady grudniowe na głos i orkiestrę” w złotej sali Filharmonii w Szczecinie w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie i zaproszonych przez Ryszarda Leoszewskiego gości zobaczymy w czwartek 17 grudnia o godzinie 19:00. Koncert będzie bezpłatnie transmitowany m. in. na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00