Mistrzowska Sinfonia Iuventus i koncert rodzinny z Gamelanem

AKTUELLES | 02-10-2015
Sinfonia Iuventus skupia najzdolniejszych absolwentów uczelni muzycznych w Polsce, którzy nie ukończyli trzydziestu lat. Orkiestrze towarzyszyć będzie wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, laureat Paszportu Polityki, którego usłyszymy w utworze Saint-Saënsa - mistrza w wydobywaniu z instrumentów ich najlepszych brzmień. W niedzielne popołudnie połączą zaś siły Orkiestra perkusyjna Gamelan i Orkiestra Symfoniczna szczecińskiej Filharmonii, w kolejnym koncercie dedykowanym rodzinom.

Gra Sinfonia Iuventus

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus została utworzona z inicjatywy Maestro Jerzego Semkowa w 2007 r. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wyższych uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Sinfonia Iuventus współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, od początku działalności zrealizowała także szereg nagrań płytowych, radiowych oraz telewizyjnych. Szczególne miejsce w dyskografii Orkiestry zajmują dwie płyty z repertuarem symfonicznym (Schubert, Czajkowski) zarejestrowane pod batutą Maestro Jerzego Semkowa. Współpraca dyrygencka z Krzysztofem Pendereckim zaowocowała wydaniem kompletu jego Symfonii w autorskim kształcie interpretacyjnym (2012). Wydawnictwo zostało uhonorowane nagrodą International Classical Music Award (2014). W listopadzie 2013 roku Orkiestrę Honorowym Patronatem Artystycznym objął Krzysztof Penderecki.

Rafał Kwiatkowski to wybitny wiolonczelista, laureat pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach. Laureat Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej. Koncertował jako solista w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji - w Japonii wystąpił m.in. z recitalem w tokijskiej w Suntory Hall. Poza działalnością solistyczną Rafał Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia kameralistykę - miał przyjemność współtworzyć na światowych estradach z takimi osobowościami jak Christoph Eschenbach, Maxim Vengerov czy Krystian Zimerman, z którym w 2009 r. zagrał serię koncertów uwieńczoną nagraniem płyty dla Deutsche Grammophon.

Na piątkowym koncercie w złotej sali szczecińskiej Filharmonii oprócz Koncertu wiolonczelowego nr 1 a-moll op. 33 Camille Saint-Saëns, usłyszymy także utwory Piotra Czajkowskiego i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Sebastian Perłowski.

Gamelan i Filharmonia

Filharmonia w Szczecinie zaprasza na drugi już koncert rodzinny w tym sezonie. W najbliższe niedzielne popołudnie muzyczne siły połączą dwa żywioły: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii oraz Orkiestra Perkusyjna Gamelan, działająca przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Szczecinie.

Pierwsze skrzypce grać będzie instrumentarium Orffa: rozbudowana sekcja instrumentów perkusyjnych, stanowiąca podstawę edukacji muzycznej. Ponownie przełamiemy stereotypy, urzeczywistnimy ideę „kultury włączającej” i co najważniejsze – rozbudzimy wyobraźnię młodszych i starszych melomanów.

Februar 2021
04FEBDo, 19:00
RUBATO | Filharmonia Szczecin OnlineJose Torres & Havana Dreamsbezpłatna premiera online
05FEBFr, 19:00