VIRTUOSO 2015/2016, BRILLANTE 2015/2016

Dwie wyjątkowe artystki - najbliższy weekend w Filharmonii w Szczecinie

AKTUELLES | 25-09-2015

„Paganini gitary, nowa gwiazda muzycznej sceny” – krytycy nie szczędzą komplementów pod adresem młodej gitarzystki z Chin. W najbliższy piątek w złotej sali symfonicznej Xuefei Yang wykona utwór, który przyniósł jej status gwiazdy wśród gitarzystów klasycznych. W niedzielę koncert Agi Zaryan, oparty na jej albumie "Umiera piękno".

Pierwsza w Chinach międzynarodowa kariera gitarzystki

Urodzona w Pekinie, a obecnie mieszkająca w Londynie Xuefei Yang została okrzyknięta muzyczną pionierką. Była pierwszą w historii Chin gitarzystką, która podjęła edukację w szkole muzycznej (Centralne Konserwatorium Muzyczne w Pekinie), pierwszą gitarzystką, która dała koncert w pekińskim Narodowym Centrum Sztuk Widowiskowych, jak również pierwszą chińską gitarzystką, która rozpoczęła międzynarodową karierę zawodową.

Brytyjska rozgłośnia Classic FM uznała Xuefei Yang za jedną ze stu najlepszych muzyków klasycznych naszych czasów. Jej temperament porównywany jest do emocji, które wnosi na scenę Martha Argerich. Nagranie słynnego „Concierto de Aranjuez” Rodriga wraz z Orkiestrą Symfoniczną w Barcelonie pod batutą japońskiego dyrygenta Eiji Ole przyniosło artystce status gwiazdy wśród gitarzystów klasycznych.

Multiplatynowy głos

Aga Zaryan przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii wokalistyki jazzowej, kontynuując tradycje takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea czy Joni Mitchell. Wyróżnia ją indywidualny styl i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania oraz ciepłym matowym tonem głosu. Wokalistce udało się połączyć ambitne cele artystyczne z umiejętnością dotarcia do szerokiej publiczności, co zaowocowało nagraniem ośmiu albumów, platynowych oraz multiplatynowych. Jest pierwszą oraz jedyną polską wokalistką, której płyty ukazują się nakładem legendarnej wytwórni Blue Note Records.

Koncert opiera się przede wszystkim na utworach z pierwszego polskojęzycznego krążka w dyskografii Agi Zaryan. „Umiera piękno” to dziewięć wierszy poetów okresu wojennego opowiadających o życiu w Warszawie w czasie powstania w 1944 roku. Bolesne wspomnienia, obraz zburzonej stolicy, ale też żar miłosnych uniesień zatopione są w poetyce jazzu.

W czasie koncertu Agi Zaryan szczecińska Filharmonia po raz pierwszy umożliwia rodzicom skorzystanie z opieki nad dziećmi w Saloniku Wiolinowym. Warsztaty dla dzieci również będą miały charakter jazzowy (20 zł).
Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00