Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki

Ogień, woda, powietrze i ziemia - Żywioły w złotej sali symfonicznej

AKTUELLES | 09-06-2021
Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki nabiera tempa i już w najbliższy piątek będziemy świadkami tego jak plastikowe butelki i bębny pralek współbrzmią z Orkiestrą Symfoniczną. Poematu Symfonicznego Żywioły Pawła Pudło będzie można wysłuchać w złotej sali Filharmonii w Szczecinie 11 czerwca o godzinie 19.00. Bilety w cenie 10-20 zł można kupić za pośrednictwem strony filharmonia.szczecin.pl oraz w kasach Filharmonii.
Poemat symfoniczny "Żywioły: to opowieść o siłach natury, które od wieków tworzą świat wokół nad. Symbolika żywiołów została użyta ze względu na jej uniwersalną rozpoznawalność, proste skojarzenia z naturą i możliwość metaforycznego, artystycznego oddania procesów zachodzących w środowisku.

Kompozycja nawiązuje do symboliki czterech żywiołów (ziemia, woda, powietrze oraz ogień). W kompozycji wykorzystywany jest aparat orkiestry symfonicznej, instrumenty ludowe pochodzące z Afryki i Azji, nowoczesne instrumenty elektroniczne, ale również instrumentarium powstałe ze śmieci - jednorazowych plastikowych butelek, opakowań czy bębnów od pralek.

Artystyczne elementy projektu są punktem wyjścia do rozmów na temat aktualnych problemów świata dotyczących kwestii ekologii, recyklingu, gospodarowania zasobami naturalnymi, smogu i jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy – słowem, świadomego funkcjonowania społeczeństw w środowisku naturalnym dziś i w przyszłości.

Premiera utworu odbyła się w 2018 roku m.in. w Filharmonii Sudeckiej oraz Zamku Książ. Orkiestra, poza instrumentami symfonicznymi, zagrała również na instrumentach recyklingowych z bębnów od pralek czy plastikowych butelek. W powstanie projektu zaangażowanych zostało niemalże 200 osób m.in. muzyków oraz pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego, a zajęcia edukacyjne towarzyszące projektowi skierowane były do 500 uczniów szkół podstawowych i średnich. Paweł Pudło odpowiadał za kompozycje, reżyserię oraz produkcję przedsięwzięcia.

Paweł Pudło, to uznany kompozytor oraz autor projektów multidyscyplinarnych. Od 2005 roku, jego muzyka nadawana jest na całym świecie, a filmy i reklamy do których pisał, wyświetlane były w Polsce, Niemczech, Czechach, Izraelu, Estonii, Francji i Hiszpanii. W swoim dorobku posiada utwory orkiestrowe, chóralne oraz kameralne. Często łączy obsadę symfoniczną z elektroniką i instrumentami etnicznymi. Jest producentem muzycznym wszystkich swoich utworów. Jako reżyser oraz producent, stworzył takie projekty jak: „Violemi”, „Miasta Feniksy” oraz „Żywioły”.

Muzykę Pawła Pudło wykonują wybitni muzycy z Polski i ze świata m.in. z Berliner Philharmoniker, Dortmunder Philharmoniker, Florence Opera, Sinfonia de Barcelona, Malaysian Orchestra, Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Sinfonii Varsovia, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Narodowego Forum Muzyki oraz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Pół godziny przed koncertem zapraszamy do sali symfonicznej Filharmonii, gdzie wysłuchamy wykładu Radosława Siei: "Posłuchaj z Demant – o protetyce słuchu".

Koncert Żywioły już w piątek 11 czerwca o godzinie 19:00 w złotej sali symfonicznej Filharmonii. Bilety w cenie 10 - 20 zł można kupić za pośrednictwem strony filharmonia.szczecin.pl oraz w kasach Filharmonii.

Koncert jest częścią festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki. W nadmiernym hałasie żyje co najmniej jedna trzecia Polaków w każdym wieku. Wpływa on negatywnie na nasze zdrowie. Niszczy komórki czuciowe w uchu wewnętrznym, które nie mają zdolności odnawiania się. Powoli pogarsza się słuch, obniżając jakość życia. Hałas wywiera także ujemny wpływ na układ nerwowy, co objawia się zawrotami i bólem głowy, szumem w uszach, zaburzeniami snu, podwyższonym ciśnieniem krwi, zmęczeniem. Trwający Festiwal ma za zadanie zwrócić uwagę na ten problem, a także pokazać w jaki sposób należy dobierać otaczające nas dźwięki.

Trudny czas izolacji był dla Filharmonii momentem na dookreślenie na nowo naszej roli, czyli nie tylko instytucji, która dostarcza dobre dźwięki w postaci koncertów, ale także jako tej, która może inspirować, a przede wszystkim podejmować ważne tematy - podkreśla Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na uslysz.filharmonia.szczecin.pl
Sponsorem Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki jest Demant.
Partnerami Festiwalu są:
  • Fundacja PZU
  • pAudio,
  • Medincus,
  • Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”,
  • Ecophon, Beaton,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Świdwinie,
  • Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski,
  • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością -Intelektualną Koło w Szczecinie
  • Clochee
Trzy wystawy w czerwcu
31-05-2021 11:23