Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki

Zanurz się w głębię morskiej ciszy na rodzinnym Ekoncercie [OBEJRZYJ NA YOUTUBE]

AKTUELLES | 11-06-2021
W niedzielne popołudnie zapraszamy na rodzinny "Ekoncert - głębia morskiej ciszy". Na melomanów żądnych morskich przygód czekamy 13 czerwca o godz. 17:00 w sali symfonicznej Filharmonii. Koncert będzie również transmitowany na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

Zapraszamy na pierwszy i jednocześnie ostatni koncert rodzinny z udziałem publiczności w tym sezonie! Melomani z hałaśliwego miasta wybiorą się nad najprzyjemniejsze i najbardziej malownicze morze. Port, morskie legendy, nieustraszeni marynarze i słynni kapitanowie - wszystko to złoży się na niesamowity pejzaż dźwiękowy tego wydarzenia.

W programie koncertu znajdziemy dwie uwertury Felixa Mendelssohna. Pierwsza z nich to pamiątka z wyprawy kompozytora na szkockie wybrzeże, gdzie w archipelagu Hebrydy trafił do tajemniczej Groty Fingala, pełnej kolorowych skalnych filarów. Inspiracją drugiego utworu były dwa bardzo popularne wiersze Goethego. W czasach poprzedzających parowce "cisza morska" była złą wiadomością, ponieważ oznaczała, iż żaglowce nie mogły płynąć. Uwertura zaczyna się długimi nutami, rozciągającymi się jak rozległa przestrzeń stojącej wody. W muzyce słychać hymn - rodzaj pogodnej zgody na własny los na pokładzie statku. Potem wiatr się wzmaga i statek rusza w swoją "pomyślną podróż", docierając do celu przy dźwiękach fanfary trąbek.

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy do granych na żywo orkiestrowych perełek nie dołożyli intrygującej opowieści! W dźwiękową podróż po morskich falach zabierze nas Agata Kolasińska i Rafał Hajdukiewicz oraz dwie fenomenalne tłumaczki języka migowego: Małgorzata Limanówka i Magdalena Sipowicz.
Płyńcie z nami!

Na rodzinny "Ekoncert - głębia morskiej ciszy" zapraszamy 13 czerwca o godz. 17:00 do sali symfonicznej oraz na kanały Filharmonii w serwisach FacebookYouTube.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu „Słyszę dobre dźwięki”, który odbywa się w dniach 8–13 czerwca 2021 r. To koncerty, wystawy i działania w przestrzeni miejskiej, poprzez które chcemy uwrażliwić Was na problem hałasu i uczyć dbania o słuch. Witold Lutosławski już pięćdziesiąt lat temu przewidywał katastrofalne skutki zaśmiecenia naszego otoczenia dźwiękowego. NIE WYSTARCZY ZATKAĆ USZU! – ostrzegał. Jeżeli się z nim zgadzasz, wejdź na uslysz.filharmonia.szczecin.pl.

Sponsorem Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki jest Demant.
Partnerzy Festiwalu:
Fundacja PZU
pAudio
Medincus
Komfort Ciszy
Ecophon
Beaton
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Świdwinie
Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie
Clochee

Festiwalowi towarzyszy wyjątkowa iluminacja. W trakcie festiwalowych wieczorów iluminacja budynku Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. To kolor osób głuchych, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi. Barwy festiwalu nie tylko nawiązują do ciszy, o którą w ramach kampanii Słyszę Dobre Dźwięki walczymy, ale również mówią o integracji społecznej, równości i niwelowaniu barier między ludźmi. Przez kilka dni będziemy patrzeć na świat przez turkusowe okulary!

Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa z Fundacją PZU.
Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00