Festiwal Beethovenowski ponownie zagości w Szczecinie

AKTUELLES | 27-02-2018
Szczecińska publiczność, w intymnej atmosferze sali kameralnej, ponownie będzie mogła stać się częścią Festiwalu Beethovenowskiego. Tym razem, w niedzielę 25 marca o godzinie 17.00, na scenie wystąpi Szymanowski Quartet w składzie: Agata SzymczewskaRobert Kowalski na skrzypcach, Volodia Mykytka na altówce, a skład dopełni wiolonczelistka Marta Sudraba. Muzyków wesprze narrator – Sławomir Holland. Sala wypełni się dźwiękami oratorium „Siedmiu ostatnich słów Chrystusa na krzyżu op. 51Josepha Haydna. Bilety w cenie 25-35 zł pojawia się w sprzedaży w kasie Filharmonii i na filharmonia.szczecin.pl już w czwartek 1 marca 2018 od godziny 13.00.
Około 1785 roku kanonik z Kadyksu zamówił u Haydna przygotowanie muzyki instrumentalnej według Siedmiu słów Jezusa na krzyżu, dopasowanej do uroczystości odbywających się dorocznie w czasie Wielkiego Postu w katedrze miasta” – stwierdzał w 1810 roku biograf Haydna, Briesinger.

Następnie cytował Haydna: „Ściany, okna i filary kościoła zasłaniano czarną materią, uroczystą ciemność przełamywała jedynie wielka lampa wisząca pośrodku sklepienia.” – podobny klimat stworzymy na sali kameralnej. Czarne ściany, zasłonięte okna, oświetlenie sali przypominające gwiazdy na niebie.

Na scenie wystąpi Szymanowski Quartet, który od niemal 20 lat jest stałym gościem na scenach wszystkich kontynentów. Rozpoczynając swą dynamiczna karierę w 1996 roku, zespół natychmiast awansował do ekskluzywnego grona najpopularniejszych kwartetów smyczkowych na świecie. Zespół regularnie występuje w najważniejszych salach koncertowych: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, wiedeńskim Musikverein i Kozerthausach w Wiedniu i Berlinie. Zespół gości także na renomowanych festiwalach, takich jak BBC Proms, Schlezwig–Holstein, Rheingau, Schwetzingen, Schubertiade czy wspomnianym Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Program każdej edycji Festiwalu jest inny. Stara się w sposób ciekawy i różnorodny pokazać muzykę europejską. Dyrektor Generalny Festiwalu, Elżbieta Penderecka, pozostaje konsekwentna w starannym doborze programu koncertów tak, aby prezentowane były w najlepszych interpretacjach i na najwyższym światowym poziomie.

Wśród wybitnych artystów, którzy wystąpili na Festiwalu, wymienić można m.in. pianistów Garricka Ohlssona, Stephena Kovacevicha, Christopha Eschenbacha, Alexeia Lubimova, Piotra Anderszewskiego, Barry Douglasa i Rudolfa Buchbindera, wiolonczelistów: Borisa Pergamenchikowa, Arto Norasa i Davida Geringasa, skrzypków: Anne-Sophie Mutter, Gidona Kremera i Chee-Yun, śpiewaków: Gabrielę Benačkovą, Christiane Libor, Jadwigę Rappé, Bożenę Harasimowicz-Haas, Izabellę Kłosińską, Simona Estesa, Andreasa Schmidta, Liobę Braun, Vinsona Cole’a, Jamesa Johnsona i Wendy Nielsen, dyrygentów: Helmutha Rillinga, Christopha von Dohnányi, Martina Haselböcka, Sauliusa Sondeckisa, Johannesa Goritzkiego, Antoniego Wita, Jana Krenza, Jacka Kaspszyka, Gabriela Chmurę, Lawrence’a Fostera, Helmutha Rillinga i Jamesa Conlona; zespoły takie jak, Norddeutscher Rundfunk Orchester, Gächinger Kantorei and BachAkademie Stuttgart, I Sonatori de la Gioiosa Marca, Kremerata Baltica, Wiener Akademie, Saint Petersburg Hermitage Symphony Orchestra, Deutsche Kammerakademie Neuss, Boston Baroque, BachAkademie Stuttgart, English Chamber Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Shanghai Quartet czy Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Więcej o festiwalu na oficjalnej stronie internetowej - beethoven.org.pl/

Muzyki Szymanowski Quartet można posłuchać na kanale zespołu w serwiesie YouTube
Februar 2021
04FEBDo, 19:00