Już za tydzień zagra ILYO

AKTUELLES | 21-08-2018
Lutosławski, Zoltani, Chopin - już 31 sierpnia nazwiska te połączy International Lutosławski Youth Orchestra, która podczas koncertu będącego finałem tegorocznej edycji projektu wykona utwory słynnych kompozytorów.
International Lutosławski Youth Orchestra zainicjowała swoją działalność w 2013 roku, w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Co roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza do swojej siedziby młodych muzyków z Polski i innych państw europejskich, by pod okiem cenionych instrumentalistów i pedagogów, poznawali twórczość patrona orkiestry. Zwieńczeniem tygodniowej pracy uczestników projektu jest koncert finałowy w złotej sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.

Tegoroczna, szósta już, edycja ILYO będzie różnić się nieco od poprzednich. Waltorniści, którzy zostaną przyjęci do projektu, rozpoczną warsztaty dzień wcześniej, czyli 26 sierpnia, w ramach festiwalu CORNO - Brass Music Festival w Zielonej Górze pod okiem Macieja Baranowskiego z Frankfurt Radio Symphony. Próby sekcyjne dla waltornistów odbędą się w dniach 26-28 sierpnia w Zielonej Górze, a 28 sierpnia cała sekcja wraz z tutorem dołączy do orkiestry ILYO w Szczecinie, aby wspólnie przygotowywać się do dwóch koncertów - 31 sierpnia w złotej sali Filharmonii w Szczecinie oraz 1 września w Konzertkirche w Neubrandenburgu. Udział w szóstej edycji projektu będzie więc także wyjątkową okazją dla młodych muzyków, by wystąpić nie tylko przed polską, ale również przed niemiecką publicznością.

W programie tegorocznego koncertu finałowego znalazły się: ostatnia, IV Symfonia Witolda Lutosławskiego, Tańce z Galánty Zoltána Kodàly'ego oraz Koncert fortepianowy nr 2 f-moll Fryderyka Chopina.

Po raz drugi orkiestrę ILYO poprowadzi Rune Bergmann - Dyrektor Artystyczny i I Dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Orkiestrze towarzyszyć będzie także pianista Piotr Alexewicz.
Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00