Z Archiwum Filharmonii - zaproszeni artyści

AKTUELLES | 16-08-2018
Zapraszamy na kolejną podróż w czasie, w którą zabiorą Państwa archiwalne zdjęcia ze zbiorów Filharmonii w Szczecinie. Tym razem zapraszamy do galerii pełnej zdjęć artystów, solistów i dyrygentów, z którymi przez lata występowali nasi Filharmonicy.
Dzięki ponad półwiecznej wytężonej pracy orkiestry i związanych z nią muzyków, dyrygentów, kompozytorów, dyrektorów i całego zaplecza administracyjno-technicznego Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie to dziś jeden z największych i najdynamiczniej rozwijających się ośrodków kulturalnych w kraju. Wszystko po to, aby Filharmonia była domem nie tylko muzyki, ale również innych sztuk, które wspólnie stworzą interesujące miejsce. Miejsce do którego chce się wracać.

By jednak rozwijać się i mądrze kroczyć w przyszłość nie można zapominać o tym co za nami. Z okazji zbliżających się jubileuszy postanowiliśmy przypomnieć, a młodszym z Państwa przybliżyć, minione 70 lat królowania muzyki symfonicznej w Szczecinie.

Od czasu pierwszego koncertu orkiestry Robotniczego Towarzystwa Muzycznego, który odbył się 25 października 1948 r., szczecińscy muzycy musieli czekać kilka lat, by otrzymać od władz własną siedzibę. Dopiero oficjalne powołanie Państwowej Filharmonii w Szczecinie 15 grudnia 1953 r. poprawiło sytuację lokalową orkiestry, która wcześniej grywała w najróżniejszych miejscach w mieście - od zajezdni tramwajowej, po salę kinową.

Ulokowanie Filharmonii w lewym skrzydle gmachu zajmowanego przez władze miasta pozwoliło Filharmonii się rozwinąć. Zespół urósł do 82 muzyków, instrumentarium powiększyło się o fortepian marki Blüthner, a w 1957 sala symfoniczna przeszła gruntowny remont. Ściany wyłożono boazerią z drewna orzechowego, zamontowano też najnowocześniejsze w tym czasie oświetlenie jarzeniowe. Tuż po remoncie kierownictwo nad Filharmonią objął – w roli dyrektora oraz I dyrygenta – Józef Wiłkomirski. Był to najdłużej pełniący obowiązki dyrektor szczecińskiej Filharmonii. Instytucja otrzymała także swojego patrona – wybitnego kompozytora z przełomu wieków, Mieczysława Karłowicza.

Filharmonią kierował także Stefan Marczyk (1971–1990), a kolejnymi kierownikami byli: Jarosław Lipke (1990–1994), Józef Radwan (1994–1996), Jerzy Salwarowski (1996–2003), Zygmunt Rychert (2003–2009) i Mykola Diadiura (2009–2012). Przez ponad trzy dekady (1951–1986) filharmonicy grali również pod batutą Waleriana Pawłowskiego.

W ciągu kilkudziesięciu lat orkiestra zapraszana była przez wiele znakomitych scen muzycznych. Zagrała w Filharmonii Narodowej oraz na estradach w Belgii, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Bułgarii, a także we Włoszech, w Holandii i we Francji.

Lista solistów, którzy gościnnie wystąpili z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, świadczy o tym, że instytucja była miejscem rezonansu sławy artystów polskich i zagranicznych. Byli to m.in.: Krystian Zimerman, Rafał Blechacz, Emmanuel Ax, Halina Czerny-Stefańska, Lidia Grychtołówna, Witold Małcużyński, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Adam Makowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Kaja Danczowska, Bartłomiej Nizioł, Stefania Toczyska, Ewa Podleś, Urszula Kryger, Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski, Edward Auer, Zahar Bron, Eugen Indjic, Kevin Kenner, Natalia Gutman, Maurizio Pollini i Ivan Monighetti. Za pulpitem dyrygenckim stawali gościnnie m.in.: Witold Rowicki, Genadij Rożdżestwienski, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Tomasz Bugaj, Jerzy Katlewicz, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała, Karol Teutsch, Andrzej Markowski, Kazimierz Kord i Jerzy Maksymiuk.

Dziś czwarta część naszych fotograficznych zbiorów, czyli archiwum zdjęć zapraszanych artystów. Na zdjęciach przedstawionych w galerii można zobaczyć m.in. Tamarę Machmudową, Bellę Dawidowicz, Jeffreya Swanna, Stefanię Toczyską, Tadeusza Gadzina.

Niestety z uwagi na archiwalny charakter prezentowanych materiałów nie wszystkie z nich są w pełni opisane. Jeśli rozpoznają Państwo przedstawione na zdjęciach osoby lub znają autora – prosimy o kontakt.
März 2021
MORGEN04 MÄRDo, 19:00
RUBATO | Filharmonia Szczecin OnlineMILO Ensemblebezpłatna premiera online
05MÄRFr, 19:00