TICKETS

Wernisaż "Dzieci Syberii" Tomasza Lazara

wernisaż
Poziom 4.
"Dzieci Syberii" to kolejny projekt niezwykle utalentowanego szczecińskiego fotografa, Tomasza Lazara. Laureat World Press Photo 2011 zdobył drugie miejsce w kategorii Ludzie i Wydarzenia za zdjęcie uczestniczki protestów Okupuj Nowy Jork, wykonane w chwili, gdy w dzielnicy Harlem rozpoczęły się aresztowania. 24 czerwca na poziomie 4. szczecińskiej Filharmonii odbędzie się wernisaż wystawy fotografii, zatytułowanej "Dzieci Syberii" ("Children of Siberia").

Dzieci Syberii

„Ocean zagłady i nieludzkiego życia. Wydobyć się z tej topieli, otchłani wspomnień...” 10 lutego 1940 roku na ziemiach polskich rozpoczęte zostały represje ZSRR wobec Polaków i obywateli polskich. Stanowiły one następstwo agresji zbrojnej oraz porozumienia o granicach i przyjaźni niemiecko-sowieckiej z września 1939 roku. Mieszkańcy Państwa Polskiego poddani zostali wieloletnim represjom, a w głąb ZSRR zesłanych zostało około dwóch milionów osób, z czego 25% stanowiły dzieci. Deportacja miała na celu eksterminację elit politycznych i ekonomicznych oraz czystki etniczne. W majestacie prawa, według nowej władzy sowieckiej, wśród deportowanych nie było osób niewinnych. Z powodu zniszczeń dokonanych przez NKWD, trudna do oszacowania jest realna liczba zesłanych. Oto świadectwa dorosłych, którzy jako dzieci przetrwali okrucieństwo zesłania. „Tę Syberię, to człowiek nosi w sobie...”

Tomasz Lazar

Urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Fotograf niezależny, ukończył Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny na wydziale Informatyki. Zwycięzca konkursów w Polsce i za granicą (World Press Photo, POY, CHIPP, Sony World Photography Award, the International Photography Award, BZWBK Press Photo, Grand Press Photo, Lumix Festival for Young Journalism). Jego prace były publikowane w takich gazetach i magazynach na świecie jak: New York Times, Newswek International, Sunday Times Magazine, New Yorker and Los Angeles Times. Miłośnik kawy oraz entuzjasta dobrej muzyki. Czerpie przyjemność ze spędzania czasu z innymi osobami i poświęca się w pełni fotografii. Ostatnio ciągle w drodze.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 24 czerwca o godz. 19 na poziomie 4. szczecińskiej Filharmonii. Wstęp wolny.
VIDEOS AND PHOTOS
DETAILS
Wernisaż "Dzieci Syberii" Tomasza Lazara
24-06-2015 19:00