Paweł Maślanka nominowany do tytułu Osobowość Roku 2018

NEWS | 23-01-2019
Fan lotnictwa i Dire Straits z tytułem naukowym doktora sztuk muzycznych, a na co dzień koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie - Paweł Maślanka otrzymał nominację do tytułu Osobowość Roku 2018. Kapituła redakcji Głosu Szczecińskiego, organizatora plebiscytu, przyznała nominację za „promowanie muzyki klasycznej w Szczecinie”.
Paweł Maślanka, koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie otrzymał nominację w plebiscycie Głosu Szczecińskiego do tytułu Osobowość Roku 2018 w kategorii Kultura i Sport. Kolegium Redakcyjne wybierając nominowanych spośród zgłoszonych kandydatów brało pod uwagę: działania kandydata na rzecz lokalnej społeczności, nietuzinkową osobowość, pozytywną postawę, odnoszone sukcesy lub szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Więcej o plebiscycie TUTAJ

Pochodzący ze Śląska skrzypek naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku siedmiu lat. W 2010 roku ukończył studia muzyczne na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Podejki. Pracował jako muzyk tutti w Orkiestrze Sinfonia Varsovia. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, ma także za sobą liczne występy na festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, gdzie występował u boku takich artystów, jak: Nigel Kennedy, Ivo Pogorelich, Martha Argerich i Anna-Sophie Mutter.

Paweł Maślanka koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie jest już dziewięć sezonów (od sezonu 2010/2011). Przez wszystkie te lata dał się poznać publiczności jako wyśmienity lider oraz znakomity solista.

Paweł pracuje także jako nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczeinie oraz jako asystent na wydziale instrumentalnym w Akademii Sztuki w Szczecinie. W roku 2016 obronił pracę doktorską dot. polskiej sonaty skrzypcowej i jej znaczenia dla muzycznej literatury epoki postromantyzmu.

Jego ulubionym kompozytorem jest, co zdecydowanie podkreśla, Rachmaninow, choć muzyczne zainteresowania to nie tylko do muzyka poważna. „W wolnych chwilach lubię słuchać Stinga czy Dire Straits, relaksuję się przy muzyce jazzowej" - mówi Paweł Maślanka. Ma też za sobą debiut jako aranżer a nawet dyrygent. Wśród pasji naszego koncertmistrza, prócz oczywistych muzycznych, jest także... lotnictwo - jest właśnie w trakcie robienia licencji lotniczej.

Paweł Maślanka to także jeden z twórców wyjątkowej inicjatywy - orkiestry West Side Sinfonietta złożonej z muzyków Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Orkiestra jest prowadzona przez koncertmistrzów - Pawła Maślankę właśnie oraz Marcin Danilewski. To oni tworzą trzon zespołu wraz z kontrabasistą Jackiem Sosną (także nominowanym do tytułu Osobowość Roku 2018 w plebiscycie Gazety Wrocławskiej; więcej TU)

Swoje głosy na Pawła Maślankę można oddawać można TUTAJ
VIDEOS AND PHOTOS
Falstart w Filharmonii