BRILLANTE

Woda. Żywioł w muzyce - mistrzowski wieczór w Szczecinie

NEWS | 29-09-2014
W najbliższy piątek na dużej scenie szczecińskiej Filharmonii zabrzmią dźwięki mis wodnych. Miłosz Pękala, specjalizujący się w zestawach multiperkusyjnych, na co dzień związany m.in. z kwartetem Kwadrofonik oraz zespołem Mitch&Mitch, wykona na misach wodnych Water Concerto Tán Dùna. Orkiestrę poprowadzi Darrell Ang.

Ang - wirtuoz dyrygentury

Po pięciu miesiącach do Szczecina powraca Darrell Ang - pochodzący z Singapuru światowej klasy dyrygent. Tym razem poprowadzi szczecińską Orkiestrę Symfoniczną na nowej scenie koncertowej. W repertuarze koncertu m.in. Water Concerto znanego chińskiego kompozytora muzyki filmowej Tán Dùna.
Darrell Ang swój zawód wymarzył sobie już w wieku 14 lat. Obecnie porównuje się go do młodego Leonarda Bernsteina. Ma niewiarygodną charyzmę i muzykalność w każdym geście. Ang stał się symbolem dynamicznego rozwoju współczesnej Azji. Zaliczany jest również do panteonu gwiazd, tuż obok znanych współczesnych singapurskich reżyserów i projektantów.
Sam mówi: „Moje życie jest chaotyczne. Za mało śpię, za dużo pracuję. Jednak muszę być przygotowany na to, aby w imię muzyki poświęcić naprawdę dużo”. To właśnie on poprowadził orkiestrę na otwarciu pierwszych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które odbyły się w Singapurze w 2010 r.

Laureat muzycznych Oskarów i Grammy

Pochodzący z Chin Tán Dùn to niezwykła postać w muzyce współczesnej – kompozytor muzyki filmowej, filharmonicznej i operowej. W latach 80-tych zamieszkał w Nowym Jorku i tam rozpoczął studia pod okiem awangardzistów. Wśród swoich mistrzów wymienia Johna Cage’a i Philipa Glassa. Tán Dùn zasłynął m.in. muzyką do filmów „Hero” oraz „Przyczajony tygrys, ukryty smok” (Oskar w kategorii najlepsza muzyka oraz Grammy w kategorii najlepsza ścieżka muzyczna).
Water Concerto z misami wodnymi jako głównymi instrumentami solowymi to hołd Tán Dùna dla życiodajnej wody, a jednocześnie wyraz wszystkich dziecięcych dźwiękowych wspomnień związanych z tym żywiołem.

Woda. Żywioł w muzyce

W tematyce wodnej układa się cały program wieczoru: „Zaczarowane jezioro” Antolija Liadowa – poemat symfoniczny czarujący paletą barw oraz arcydzieło symbolizmu muzycznego, „Morze” Debussy'ego, którego trzy części o sugestywnych tytułach ukazują talent kompozytora do malowania dźwiękami zjawisk pozamuzycznych.

VIDEOS AND PHOTOS
May 2021
01MAYsa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polish Music free online premiere