Grajmy i świętujmy razem w Filharmonii

NEWS | 20-06-2016

Biorąc pod uwagę kibiców kochających muzykę i muzyków kochających futbol Filharmonia w Szczecinie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i zmienia godzinę rozpoczęcie happeningu z udziałem niezwykłej harfy oraz koncertu. Zobacz mecz a potem przyjdź do Filharmonii! Fête de la Musique to święto radości, pozytywnych emocji i dobrej energii!

Serdecznie zapraszamy wszystkich do muzycznej zabawy tuż po rozegranym meczu Polska – Ukraina na stadionie w Marsylii. O godz. 20:30 ze Społecznego Ogrodu Kultury ruszy barwny korowód w rytm gorących dźwięków samby. Szczecinianie wraz z grupą Bloco Pomerania przejdą pod budynek Filharmonii, gdzie czekać będzie na nich niezwykły instrument – prawdopodobnie największa w mieście harfa. To niezwykłe dzieło jest efektem pracy artystów i architektów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Harfa to improwizacja artystyczna zachęcająca do interaktywnej zabawy. Każdy będzie mógł zmierzyć się z tym niezwykłym instrumentem. Poczuć się jak dziecko na wielkim placu zabaw.

Harfa powstała z sympatii do ludzi. Dedykujemy ją tym, którym kultura jest bliska. Pokazujemy, że wyobraźnie nie ma granic. Stworzyliśmy obiekt osobliwy, który nie tylko jest piękny wizualnie, ale budzi uczucia i myśli – mówi Jerzy Lipczyński, rzeźbiarz współtwórca instalacji artystycznej.

Harfa nawiązuje kolorystycznie do Filharmonii w Szczecinie – rama instrumentu jest w kolorze czarnym, struny żółte. To konstrukcja stalowa o potężnej kubaturze, prawdopodobnie największy instrument muzyczny w Szczecinie (jego wymiary to 7 metrów długości, 3 metry wysokości i 3 szerokości).

Harfa jest metaforą dźwięku. Jej brzmienie nie będzie podobne do tradycyjnego instrumentu. Dźwięk będzie przeskalowany, intrygujący i tajemniczy.

Na placu Solidarności każdy z przybyłych będzie miał okazję samodzielnie sprawdzić swoje siły jako harfista czy harfistka. Punktem kulminacyjnym Święta Muzyki będzie prawykonanie w holu Filharmonii o godz. 21:30 „Symfonii przestrzeni”. Jest to kompozycja szczecinianina Artura Cieślaka, stworzona specjalnie na tę okazję. Symfoników poprowadzi dyrygent Ewa Strusińska.
VIDEOS AND PHOTOS
July 2020
05JULsn, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku