Teatr Święta Zmarłych

NEWS | 25-10-2016
Za sprawą Filharmonii znowu przeniesiemy się w świat ludowych prawd i mądrości. Tym razem dotyczyć będą one tradycyjnego polskiego święta – Święta Zmarłych. Proponujemy aż trzy wydarzenia – warsztaty dla dzieci, pokaz filmowy i przedstawienie teatralno-obrzędowe z udziałem ponad 40 ludowych muzyków z całej Polski! Wszystko to już w najbliższą sobotę.
Warsztaty tradycji zaduszkowych – warsztaty dla dzieci od 6. do 10. roku życia, sobota godz.10:00

Najmłodsi poznają alternatywne formy obchodzenia zaduszek, opartych na rodzimych tradycjach. Zapoznają się z wierzeniami i zwyczajami, poznają genezę dzisiejszych form uczczenia zmarłych. Warsztaty postarają się oswoić dzieci z przestrzenią nieznaną. Uczestnicy budować będą kryjówki dla własnych duchów, karmić i nazywać je imionami. A wszystko za sprawą wyobraźni w przestrzeni teatru.

Przemijanie w kulturze tradycyjnej – projekcja / koncert, sobota godz. 18:00

Dokument Małgorzaty Szumowskiej pokazuje mieszkańców jednej z mazurskiej wsi, opowiadających o mitach i rytuałach związanych ze śmiercią. Bohaterowie filmu traktują proces umierania bardzo naturalnie, jako jeden z etapów życia, podchodzą do niego bez lęku, ale za to ze szczerością i humorem.
Po projekcji, na scenie wystąpią laureaci nagrody publiczności pierwszej edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych – Kapela Rycka, w gościnnym udziałem Zespołu Śpiewaczego „Babeczki” z Zawitały oraz Zespołu Śpiewaczego „Pelagia” z Leopoldowa. Wszystkie zespołu łączy osoba instruktora – Pawła Warownego.

Orszak Weselny / Żałobny Rapsod” – spektakl, sobota, godz. 21:00

Pomysł na „Orszak weselny / Żałobny Rapsod” wziął się z konceptu zderzenia ze sobą obrzędów związanych z dwoma najważniejszymi momentami w życiu człowieka – ślubem i pogrzebem.
W spektaklu występują na przemian muzycy ze strony weselnej i pogrzebowej, a opowieść dopowiadana jest panoramicznymi monochromatycznymi projekcjami – będą to motywy występujące w śpiewanych pieśniach, zaczerpnięte ze świata ludowych wycinanek, haftów, ornamentów, ale także inskrypcji nagrobnych, tańców śmierci. Premiera spektaklu „Orszak Weselny / Żałobny Rapsod” uroczyście zamykała obchody Roku Kolberga 2014.

VIDEOS AND PHOTOS
Skrzypce i żagle
19-10-2016 15:36
March 2021