Karłowicz dla dzieci – spektakl do słuchania już w sprzedaży

NEWS | 23-10-2018
Filharmonia w Szczecinie wydała pierwszy audiobook, opowiadający o emocjach. Wzruszający wstęp do płyty „Góra-dół – być jak Karłowicz” nagrała właścicielka najbardziej rozpoznawalnego głosu w Polsce – Krystyna Czubówna. Audiobook zawiera pomoc dla dzieci i rodziców – Dziennik Emocji.
Dawno, dawno temu, a dokładniej ponad sto lat temu, żył sobie chłopiec. Miał na imię Mieczysław – tak zaczyna się nagranie na płycie. Hipnotyzujacy głos Krystyny Czubówny prowadzi nas przez świat małego Miecia, by dojść do momentu, w którym nastoletni Mieczysław wybiera się na wycieczkę w góry.

Dzieci, słuchając płyty, nie tylko poznają osobę Mieczysława Karłowicza, wybitnego kompozytora, taternika, fotografika i diarysty, co uświadamiają sobie, że drzemały w nim takie same emocje jak w każdym z nas – mówi Agata Kolasińska, autorka scenariusza i odtwórczyni roli Radości. – Sam fakt, że dziecko usiądzie wieczorem i przez chwilę zastanowi się, co dzisiaj przeżyło, jest już bardzo cenne dla jego rozwoju.

Wydawnictwo zawiera plakat, na którym dzieci mogą zaznaczać emocje, które towarzyszyły im w danym dniu. Emocje nie są dobre ani złe, choć ich doświadczanie może być bardziej albo mniej przyjemne. Warto jednak pamiętać, że wszystkie są potrzebne i wartościowe, ponieważ są informacjami i drogowskazami – napisała we wstępie do audiobooka Agnieszka Stein, psycholog dziecięca, autorka pierwszej polskiej książki o rodzicielstwie bliskości, bestsellerowego „Dziecka z bliska”.

Płyta wydana jest w kartonowej oprawie, w nieco większym niż standardowy formacie. Autorka grafiki, Marta Surowiec, zaproponowała poruszający kolaż, łączący sylwetki bohaterów spektaklu ze zdjęciami. Wydawnictwo ponadto zawiera oryginalne fotografie zrobione przez Mieczysława Karłowicza w Tatrach, pozyskane dzięki uprzejmości Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, który posiada je w swoich zbiorach.

Nowatorski pomysł na przybliżenie dzieciom postaci wybitnego kompozytora Mieczysława Karłowicza dojrzewał w Centrum Edukacji Filharmonii w Szczecinie od 2016 roku. Do współpracy zaproszono młodego, wszechstronnego kompozytora Mateusza Ryczka, który połączył utwory Karłowicza z elektroniką. Głosów postaciom użyczyli najzdolniejsi aktorzy szczecińskich scen – Magdalena Wrani-Stachowska, Adam Kuzycz–Berezowski i Wojciech Sandach z Teatru Współczesnego, Rafał Hajdukiewicz z Teatru Lalek Pleciuga i Agata Kolasińska z Filharmonii w Szczecinie. Spektakl został po raz pierwszy zagrany jako koncert rodzinny 1 października 2017 r. w złotej sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Orkiestra nagrała muzykę na płytę w grudniu 2017 r., a aktorzy weszli do studia nagraniowego w kwietniu 2018 r.

Ta wartościowa publikacja dostępna jest w kasach Filharmonii w Szczecinie i w sklepie internetowym w promocyjnej, premierowej cenie 25 zł do niedzieli, 28 października. Cena regularna wynosi 32 zł.

Posłuchaj fragmentu wstępu, czytanego przez Krystynę Czubówną:

VIDEOS AND PHOTOS
July 2020
05JULsn, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05JULsn, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineUrodziny Szczecina | Szczecińscy kompozytorzypremiera online
12JULsn, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineResina | Tracespremiera online