Grzegorz Ciechowski. Oko w oko z legendą

NEWS | 22-10-2018
Wszystkich miłośników sztuki zapraszamy na wernisaż Andrzeja Świetlika „Świetlik – Ciechowski”, który odbędzie się 26 października 2018 r. o godz. 17.00 w Galerii przy Cerkwii. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.
W tym roku mija dokładnie 35 lat od wydania debiutanckiej płyty zespołu Republika zatytułowanej „Nowe sytuacje”. Krążek, który zawiera takie przeboje jak „Śmierć w bikini”, „Halucynacje” w ciągu zaledwie miesiąca rozszedł się w nakładzie 260 tys. egzemplarzy i na stałe wpisał się w polskiej historię muzyki. Ciechowski skomponował wszystkie utwory, napisał do nich teksty i szybko stał się niekwestionowanym liderem zespołu. Pod koniec 1986 zadebiutował jako „Obywatel G.C.” tworząc takie utwory, jak przebój „Nie pytaj o Polskę” i „Tak... tak... to ja”. W 1996 pod nazwą „Grzegorz z Ciechowa” wydał płytę OjDADAna z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru, zawierającą m.in. utwór „Piejo kury, piejo”. Ciechowski udzielał się też jako producent. Pomagał takim artystom jak Kayah, Kasi Kowalska, Justyna Steczkowska, czy Marcin Rozenek. W tym roku – w nawiązaniu do jubileuszowego wydawnictwa – ukazała się książka Grzegorza Ciechowskiego "Obcy astronom" zbierająca po raz pierwszy w jednej publikacji wszystkie poetyckie teksty piosenek autora.

Z okazji 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Radio Szczecin, Stowarzyszenie Officyna oraz Filharmonia w Szczecinie chcą przypomnieć postać i dorobek Grzegorza Ciechowskiego. Jej celem jest ukazanie Święta Niepodległości nie tylko w kontekście historycznego patriotyzmu, ale także – a raczej przede wszystkim – w świetle codziennego życia i pracy każdego z nas na rzecz Ojczyzny. Za taką bez wątpienia uznać również należy działalność artystyczną i dorobek Grzegorza Ciechowskiego. Płyty Republiki powstające w dekadzie przełomu są ważnym dokumentem zmian zachodzących w Polsce i ważnym głosem w dyskusji o Polsce. „Grzegorz Ciechowski. Oko w oko z legendą” – pod takim hasłem zapraszamy szczecinian na wystawę, spotkanie, koncert oraz panel dyskusyjny poświęcone pamięci jednego z najważniejszych polskich artystów i ikony polskiej sceny muzycznej.

26 października o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii przy Cerkwi na wernisaż „Świetlik – Ciechowski” prezentującej prace znakomitego polskiego fotografika Andrzeja Świetlika. Artysta fotografował lidera zespołu Republika w latach 1988-2001. Efekty kilkunastu sesji zdjęciowych ukazują różne twarze Grzegorza Ciechowskiego z tego okresu. Na wystawie będzie można zobaczyć kultowe już zdjęcia, które przeszły do historii polskiej muzyki, ale również fotografie wcześniej nie publikowane. Wśród wystawianych prac nie zabraknie też zdjęć Republiki. W ramach otwarcia wystawy, odbędzie się również spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem. Autor zdradzi kulisy powstawania swoich zdjęć i opowie o współpracy z Grzegorzem Ciechowskim. Będzie również okazja do zdobycia podpisu na albumie “Ciechowski – Świetlik”.

Wystawa będzie prezentowana w Filharmonii w Szczecinie podczas koncertów symfonicznych od 26 października do 9 listopada 2018 r.

O godz. 19.00 w Studiu Koncertowym S-1 Radia Szczecin odbędzie się koncert zespołu Fonetyka. Warszawska formacja w 2016 roku wydała album zatytułowany „Ciechowski”. Na krążku znalazło się 8 utworów napisanych do nieznanych szerzej wcześniej i niewykorzystanych przez Grzegorza Ciechowskiego tekstów.

Po koncercie zapraszamy wszystkich fanów i sympatyków twórczości Grzegorza Ciechowskiego na panel dyskusyjny poświęcony roli, miejscu i znaczeniu tego artysty nie tylko na mapie muzycznej, ale także literackiej. W spotkaniu wezmą udział: Andrzej Świetlik (fotograf), Przemysław Wałczuk (lider Fonetyki i dysponent praw Ciechowskiego). Spotkanie poprowadzi Konrad Wojtyła, publicysta Radia Szczecin.

Wydarzenie współorganizowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem Officyna i Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie kolejnym z cyklu „Codziennie Polskę tworzymy”, a koncert Fonetyki odbędzie się w ramach projektu „Radio Szczecin dla Niepodległej”.
VIDEOS AND PHOTOS
July 2020
05JULsn, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku