SONORO

Walewska i Karłowicz - płyta i koncert jakiego jeszcze nie było

AKTUALNOŚCI | 10-04-2019
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie nagrywa właśnie kolejną płytę z dziełami Mieczysława Karłowicza. Całość prac zakończy premierowy koncert 12 kwietnia o godz. 19:00, podczas którego w interpretacji diwy scen operowych, Małgorzaty Walewskiej, zabrzmią „Pieśni" naszego patrona, skomponowane do wierszy największych polskich poetów.

Długofalowy projekt wydawniczy

Do współtworzenia pierwszej płyty „Karłowicz. Filharmonia. Szczecin" zaprosiliśmy Łukasza Borowicza, dyrygenta, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną, i Bartłomieja Nizioła, wirtuoza skrzypiec, szczecinianina, któremu orkiestra towarzyszyła. Podczas sesji nagraniowych zarejestrowano koncert „Koncert skrzypcowy A-dur” op. 8, „Smutna opowieść” op.13, oraz „Rapsodia litewska” op. 11.

W październiku 2018 r., z okazji 70-lecia istnienia Orkiestry Filharmonia przygotowała kolejne wydawnictwo - „Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie". Jest to wspólne dzieło Orkiestry oraz Dyrektora Artystycznego Filharmonii, maestro Rune Bergmanna. Na płycie usłyszeć można Symfonię e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza.

Nagrania kolejnej płyty

Kontynuując upamiętnianie Mieczysława Karłowicza Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z Dyrektorem Artystycznym Rune Bergmannem rozpoczęła prace nad kolejną odsłoną dzieł kompozytora. Będzie to płyta prezentująca wczesne kompozycje Karłowicza - „Pieśni". Pierwotnie napisane na fortepian i głos solowy ukazane zostaną w zupełnie nowej odsłonie.

Orkiestracji siedemnastu z dwudziestu dwóch zachowanych utworów, specjalnie na potrzeby płyty, dokonał Piotr Moss, kompozytor, który doskonale oddał ducha epoki oraz styl kompozytorski Karłowicza. Na płycie i podczas koncertów 12 i 15 kwietnia orkiestrze towarzyszyć będzie światowej sławy solistka, pierwsza dama polskiej sceny operowej, obdarzona przejmującym mezzosopranem dramatycznym -  Małgorzata Walewska.

Pieśni do wierszy polskich poetów

Mieczysław Karłowicz, kompozytor przełomu XIX i XX wieku, zapisał się w historii muzyki głównie jako twórca dzieł orkiestrowych, zwłaszcza poematów symfonicznych. W wieku około 20 lat, trochę na pograniczu twórczości „szkolnej”, młody artysta pisał też pieśni na głos z fortepianem. W ciągu roku (od końca 1895 do końca 1896) powstały niemal wszystkie z 29 pieśni – do dziś zachowały się 22 z nich. W tych bardzo osobistych wypowiedziach artystycznych badacze twórczości Karłowicza doszukują się zapowiedzi późniejszego stylu kompozytora i charakterystycznego młodopolskiego nastroju melancholii i tęsknoty, który przenika jego poematy.

Najchętniej wybieranym przez Karłowicza poetą był Kazimierz Przerwa-Tetmajer i pieśni to do jego tekstów usłyszymy w większości. W całym zbiorze pojawiają się też utwory do słów m.in. Marii Konopnickiej, Heinricha Heinego, Adama Asnyka, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego.

Premierowe wykonanie w Szczecinie i Warszawie

Zwieńczeniem tygodniowej pracy artystów będzie koncert 12 kwietnia 2019 r. w Filharmonii w Szczecinie, podczas którego premierowo zaprezentowany zostanie przygotowany na płytę materiał. Melomani, oprócz wyboru „Pieśni", będą mogli usłyszeć także znaną tak doskonale z ostatniego wydawnictwa płytowego filharmoników, symfonię Odrodzenie.

Ostatnie bilety na koncert Walewska | Pieśni Karłowicza 12 kwietnia o godz. 19:00 dostępne w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

Cały program koncertu trzy dni później 15 kwietnia Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z maestro Bergmannem i Małgorzatą Walewską wykonają podczas Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Wśród zaproszonych na tegoroczną 23. edycję orkiestr organizowanego przez Elżbietę Penderecką festiwalu znalazły się także takie zespoły jak Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Helsinki Philharmonic Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich, I Virtuosi del Teatro alla Scala, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, czy Sinfonia Varsovia.
01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online