Skrzypce, które ciągle grają

AKTUALNOŚCI | 23-01-2020
Skrzypce Jana Waraczewskiego wciąż grają w naszej orkiestrze, choć jego samego nie ma już z nami. Usłyszymy je także podczas koncertu 2 lutego o godzinie 12:00, kiedy to swoją działalność zainauguruje Orkiestra Kameralna im. Jana Waraczewskiego. Koncert poświęcony będzie pamięci tego wyjątkowego muzyka, żeglarza i przyjaciela.

Najlepszy żeglarz wśród muzyków, najlepszy muzyk wśród żeglarzy

„Dziadek, który był artystycznym stolarzem, naprawiał antyczne meble, zrobił mi małe skrzypeczki i w wieku chyba trzech lat zacząłem się przymierzać do grania”. Tak o początkach swojej miłości do muzyki opowiadał Jan Waraczewski, skrzypek i wieloletni koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, w reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny z Radia Szczecin.

„Mam prawo kochać to miasto” – mówił Jan. Urodził się w Szczecinie w 1948 roku. Tu ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną i w 1966 roku rozpoczął pracę w Teatrze Muzycznym. Był twórcą i dyrygentem działającej w latach 1975–1980 orkiestry Lekka Kawaleria. Prowadził w każdą niedzielę cieszące się wielką popularnością koncerty poetycko-muzyczne, a 1993 roku założył Szczecińską Orkiestrę Kameralną, którą kierował jako dyrygent i menadżer. Koncertował z nią w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i we Francji. Był także założycielem i liderem Szczecińskiego Kwartetu Smyczkowego i Sekstetu Wiedeńskiego. Swoje największe pasje – muzykę i żeglarstwo łączył tworząc cykl koncertów „Muzyka na wodzie”. Zmarł 4 lutego 2017 r.

Dla muzyków i pracowników Filharmonii będzie zawsze kochającym muzykę, charyzmatycznym liderem orkiestry, ale także dobrym, pełnym ciepła i życzliwości człowiekiem. Zapisał się także w pamięci tysięcy szczecinian, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków w naszym mieście.

Orkiestra Kameralna im. Jana Waraczewskiego

„W małych zespołach, bo ja prowadziłem przede wszystkim mniejsze zespoły, moją dewizą jest to, żeby każdy członek zespołu uważał, że to jest jego zespół. Wtedy on się stara, żeby to wszystko grało”.

Do repertuaru tworzonych przez Jana Waraczewskiego zespołów kameralnych postanowili sięgnąć dzisiejsi liderzy naszej Orkiestry Symfonicznej. Podczas niedzielnego koncertu 2 lutego swoją działalność zainauguruje Orkiestra Kameralna jego imienia. Usłyszymy nie tylko ponadczasowe przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej, ale także wspomnienie o Szczecinie minionych lat, bo Jan zostawił nam dziesiątki pieczołowicie zbieranych egzemplarzy nut, notatek i kserokopii.

Podczas koncertu, po raz kolejny zabrzmią też skrzypce, na których grał Jan Waraczewski. Instrument ten nadal słychać w naszej orkiestrze podczas niemal każdego koncertu, choć samego Jana nie ma już z nami. Skrzypce po jego śmierci zostały przekazane solistce orkeistry symfonicznej - Monice Sawczuk, która, jako liderka nowo powstałej orkiestry kameralnej, poprowadzi muzyków podczas kameralnego koncertu poświęconego pamięci Jana.

Koncert Skrzypce Jana Waraczewskiego odbędzie się w niedzielę 2 lutego o godzinie 12:00. Bilety w cenie 25/35 zł do na bycia w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl

Zachęcamy do wysłuchania całego reportażu o Janie Waraczewskim pt. "Żarłem muzykę" autorstwa Katarzyny Wolnik-Sayny na stronie Radia Szczecin.
Czerwiec 2020
01CZEpn, 10:00
Koncerty szkolne 2019/2020Droga do Oza [ODWOŁANY]spektakldla klas IV-VIII
01CZEpn, 12:00