Kwiecień w Filharmonii

AKTUALNOŚCI | 31-03-2016

István Várdai gra Dvořáka

„István Várdai to szczególny rodzaj geniuszu: doskonała intonacja, niebanalna interpretacja, nienaganne tempo. W skrócie – niesamowity wirtuoz” – tak krytycy chwalą młodego węgierskiego wiolonczelistę.

Szwedzki stół

W kwietniu składamy hołd Skandynawii! I to nie tylko za sprawą wyjątkowej i znanej na całym świecie suity „Peer Gynt” Edwarda Griega wykonanej przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii, ale też dzięki jedynej w swoim rodzaju skandynawskiej kulturze i tradycji.

Kim byli Wikingowie i skąd się wzięły rogi na ich hełmach? Czy Fiordy mogą jeść nam z ręki? Tego dowiemy się na koncercie „Szwedzki stół”, który przeniesie nas do świata bogatego w skarby natury – tam, gdzie zwykło się mówić, że „nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie!”.

Mnemotaksja

Idea kompozycji składających się na ten projekt powstała w małym wrocławskim kościele baptystów. Wyjątkowa atmosfera świątyni i rzadko spotykana akustyka wpłynęły na zamysł brzmieniowy i kompozycyjny powstałych utworów. Piotr Damasiewicz występuje z czołówką twórców światowej muzyki improwizowanej. Był gościem najważniejszych europejskich festiwali jazzowych.

Sound Factory Orchestra | LAB 7: El-modern

Tak jak Andy Warhol miał Fabrykę Sztuki, tak oni mają swoją Fabrykę Dźwięku. Sound Factory Orchestra to połączenie tradycyjnych brzmień z nowoczesną technologią oraz odważnym przetwarzaniem muzyki i obrazu podczas wykonywania utworów. Koncerty wrocławskiej grupy to nie tylko spotkanie ze świeżymi i zaskakującymi brzmieniami, to także widowisko. Ten multimedialny projekt powstał w 2009 roku na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pod kierunkiem dyrygenta i wykładowcy akademickiego Roberta Kurdybachy. Sound Factory Orchestra to znakomici muzyczni rzemieślnicy, którym nie brak wyobraźni i artystycznej odwagi.

Victoria Massey śpiewa Mahlera

Na początku XX wieku Gustav Mahler zdecydował się stworzyć kompozycję opartą na pięciu wierszach Rückerta. Powstał cykl pieśni wyrażający ból po stracie bliskich, rezygnację i cierpienie.
W świat powagi i Absolutu wprowadzi nas irlandzka mezzosopranistka Victoria Massey. Wyraziste interpretacje zjednują jej publiczność na całym świecie: od Covent Garden w Londynie i National Concert Hall w Dublinie po sceny włoskie, austriackie, niemieckie i meksykańskie.

Swedish Chamber Orchestra

Kiedy miał siedem lat zaczął pobierać lekcje fortepianu, by po pięciu latach trafić pod skrzydła Bernarda Peiffera, francuskiego pianisty jazzowego. To spotkanie naznaczyło drogę muzyczną Uri Caine’a. Dziś to jeden z najznakomitszych artystów łączących muzykę klasyczną z brzmieniami jazzu, elektroniki i tradycji klezmerskiej. Eksperymentuje także ze współczesnymi odmianami muzyki (funk, hip-hop, fusion). Współpracował m.in. z Johnem Zornem i Freddiem Hubbardem.

VII Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy

„Jednoczy śpiewny charakter oboju i sprawność techniczną fletu” – taką muzyczną zagadkę zadał swego czasu Janusz Ekiert. To klarnet, główny bohater szczecińskiej wiosny – a wszystko za sprawą VII Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego. To spotkanie uczniów szkół muzycznych, studentów, pedagogów, artystów i melomanów.

The King’s Singers

The King’s Singers to jeden z najsławniejszych zespołów wokalnych na świecie. Jego historia sięga 1968 roku. W tej elitarnej grupie do tej pory śpiewało 25 muzyków, zawsze tworząc sekstet. Artyści pokonują rocznie tysiące kilometrów, by zaśpiewać przeszło 120 koncertów w najznamienitszych salach Ameryki, Europy, Azji i Australii.

Laureat I Nagrody Konkursu Chopinowskiego - Seong-Jin Cho

Zwycięzca XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego wystąpi przed szczecińską publicznością. Artysta zagra 19 kwietnia w słynącej z doskonałej akustyki złotej sali Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Mecenasem i inicjatorem wydarzenia jest szczeciński przedsiębiorca Lesław Siemaszko.

Aleksandra Kurzak w Filharmonii

Aleksandra Kurzak to sopranistka związana z najświetniejszymi scenami na świecie: śpiewa w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, monachijskiej Staatsoper, w Wiedniu oraz na festiwalu w Salzburgu.

Kayah – Kamień

Jej dom od zawsze rozbrzmiewał dźwiękami jazzu, soulu, brazylijskiej bossa novy. W szkole muzycznej uczęszczała do klasy fortepianu – wolała jednak śpiewać i improwizować. Pierwszym krokiem do wielkiej kariery było wydanie w listopadzie 1995 roku pierwszego autorskiego albumu pod tytułem „Kamień”.

Jonathan Plowright gra Paderewskiego

„Jeden z najlepszych żyjących pianistów” – tak głosi „Gramophone”. Jonathan Plowright – słynny brytyjski muzyk szczycący się złotym medalem londyńskiej Royal Academy of Music i stypendium Fulbrighta. To również znany na świecie ambasador muzyki polskiego romantyzmu: zyskał sławę jako interpretator rzadko grywanych dzieł fortepianowych Paderewskiego, Melcera, Stojowskiego i in.

Życzenia Wielkanocne
24-03-2016 17:54
Lipiec 2020
05LIPnd, 12:00