Premiera „Z historii muzyki ...” już w sobotę

AKTUALNOŚCI | 13-05-2016
Filharmonia w Szczecinie wydała kolejną publikację dla najmłodszych – książeczkę z zabawnymi wierszykami dla dzieci. To niezwykła podróż przez historię muzyki - od czasów prehistorycznych aż do współczesności. Wydarzenie promujące książkę odbędzie się w sobotę, 28 maja w Filharmonii.
Publikacja powstała, aby ułatwić dzieciom zrozumienie fascynującego świata muzyki. Ludzie tworzyli muzykę od najdawniejszych czasów i była ona nieodłącznym elementem społeczeństwa. Wraz z rozwojem społeczeństw zmieniała się rola kompozytora, a muzyka nierzadko odzwierciedlała ewolucję kultury i była doskonałym zwierciadłem swoich czasów.

"To spojrzenie na historię muzyki przez pryzmat artystów, kompozytorów i współczesnych idoli" - mówi Dorota Serwa, dyrektorka Filharmonii w Szczecinie, o nowej książce dla dzieci. "Kompozytorzy to nie tylko abstrakcyjne "dzieła muzyczne", ale konkretni ludzie z życiorysami. W książce przedstawiamy ich w sposób lekki, zabawny, dowcipny. Mistrz słowa, Grzegorz Wasowski, napisał wierszyki, w których przemycił fakty z ich życia, ale też przybliżył ich osobowości. Dzięki temu możliwe jest zaprezentowanie samego rozwoju muzyki, ale też przybliżenie najciekawszych kompozytorów - tak aby zachęcić młodszych i starszych do zapoznania się z ich twórczością. Książeczka ma być fajnym początkiem przygody z muzyką, oczywiście w naszej Filharmonii." - podkreśla Dorota Serwa.

Kompozytorzy i twórcy muzyki czerpali i czerpią inspirację z innych sztuk i dziedzin swoich czasów. Na kompozycję wielu z nich ogromny wpływ miały budowle, obrazy, utwory literackie, zdarzenia polityczne lub święta religijne. W dziełach muzycznych odbicie znajdują wydarzenia historyczne, trendy w modzie czy przemiany światopoglądowe.

Premiera książeczki „Z historii muzyki...” zaplanowana jest na sobotę, 28 maja. W tym dniu w holu Filharmonii w Szczecinie odbędzie się spotkanie z autorami, którzy odsłonią kulisy powstawania wydawnictwa. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert zespołu kameralnego szczecińskich symfoników. Książkę, a także inne produkty dla najmłodszych fanów Filharmonii tego dnia będzie można kupić z 50-procentową zniżką. Zapraszamy dzieci od 6. roku życia z opiekunami, wstęp wolny.
Kwiecień 2021
04KWInd, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineSCHUMANN | RACHMANINOV | CHOPINbezpłatna premiera online
05KWIpn, 19:00